Antivirusi me i mire per windows 10 quhet Windows Defender. Tutoriale shqip. sistem operativ
Home » Si Behet » Teknologji » Antivirusi me i mire per windows 10 quhet Windows Defender. Tutoriale shqip.

Antivirusi me i mire per windows 10 quhet Windows Defender. Tutoriale shqip.

Antivirusi me i mire per windows 10.

Tutoriale shqip.

Kur vjen fjala tek kompjuterat, qe tashme jane nje nder mjetet me te perdorshem e te domosdoshem te jetes te gjithe duan qe ta sigurojne nga demtimi.

Si sigurohet nje kompjuter ? Shkojme tek nje agjensi sigurimi …(shaka).

Menyra me e mire per te siguruar mbrojtjen e nje kompjuteri nga rreziqet e viruseve eshte nje sistem mbrojtes qe quhet antivirus. Vitet e fundit sigurisht qe keto antiviruse po permiresohen vazhdimisht duke na e bere me te lehte kete pjese.

Ajo qe ne duhet te mendojme eshte se cfare antivirusi te zgjedh.

Qe te zgjedh nje antivirus te pershtatshem per kompjuterin tone duhet te dime disa gjera baze. Tipi i kompjuterit ka shume rendesi. Ne kete artikull ne do referohemi vetem ne kompjutera me sistem operativ windows 10.

Windows 10, ndryshe nga paraardhesit e tij (Windows 8, 7) nuk eshte se na lejon te instalojme nje antivirus te mirefillte. Kjo ndodh sepse tashme e ka dhe quhet : Windows Defender.

Por, a eshte Windows Defender antivirusi me i mire per kompjuterin tim?

Ne castin kur instaloj windows 10, ne kemi nje antivirus aktiv. Windows Defender vjen i integruar me Windows 10. Ai skanon programet qe hapni, ato qe shkarkoni dhe ka nje nderfaqe goxha te mire qe e perdor per skanime me te thella.

Antivirusi me i mire per windows 10 quhet Windows Defender. Tutoriale shqip. sistem operativ

 

Avantazhet e Windows Defender.

 

Windows Defender ka shume avantazhe. Eshte tashme i integruar ne kompjuterin tuaj  dhe nuk na duhet te vrasim mendjen ke te zgjedhim ose te shpenzpojme para. Megjithate windows Defender ka ‘low scores’ ne renditjen e antiviruseve (3.5 nga 10). Megjithate keto jane jo disa shenja te mira qe duhet ti parim parasysh kur te zgjedhim antivirus.

 

 

Nje antivirus tjeter shume i mire eshte dhe  Malwarebytes Anti-Malware, i cili jo vetem mbron kompjuterin nga kercenimet (malware) por gjithashtu ben nje pune te mire ne pastrimin e kompjuterave te infektuar tashme. Eshte gjithashtu i vlefshem per kompjutera me sistem operativ Mac.

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş