John Adam Belushi, jeta dhe karriera.
Home » Biografi » E huaj » John Adam Belushi, jeta dhe karriera.

John Adam Belushi, jeta dhe karriera.

Jeta dhe karriera e John Adam belushi

John Adam Belushi lindi me 24 janar 1949. Nena e Belushit, ishte Agnes Demetri (Samaras), ndërsa babai quhej Adam Anastos Belushi. 

Belushi lindi në lagjen Humboldt Park, që ndodhej në Anën Perëndimore të Çikagos, Illinois. Ai u rrit në Wheaton, një periferi në perëndim të Çikagos. Bashkë me te edhe vëllezërit e motrat e tij: Billy dhe Jim dhe motrën Marian

Ai ishte një komedian amerikan, aktor dhe muzikant. Gjatë gjithë karrierës së tij, Belushi kishte një shoqëri të ngushtë personale dhe artistike me shokun e tij, yllin e  SNL (Saturday Night Live) Dan Aykroyd. Ata ishin njohur ndërsa punonin në klubin komik të qytetit të dytë të Çikagos.

Fillimet e tij ishin në 1965. Belushi formoi një grup që quhej Ravens. Grupi përbëhej nga Dick Blasucci, Michael Blasucci, Tony Pavolonis dhe Phil Special.

Grupi regjistroi këngën e tyre te vetme Listen to Me Now / Jolly Green Giant. Belushi luajti bateri dhe këndoi vokal. Kjo këngë nuk kishte ndonjë sukses dhe grupi u shpërbë kur  ai u regjistrua në Kolegjin e DuPage.

Hapi i radhës për Xhon Belushin ishte pjesëmarrja në trupën e komedisë  The West Compass Trio (1955-1958 në Çikago). Ai ishte së bashku me Tino Insana dhe Steve Beshekas në atë kohë kur korrën edhe sukses.

Bernard Sahlini që ishte edhe themeluesi i The Second City tregoi interes për ti parë nga afër. Kjo ndodhi në vitin 1971. Sahlini i kërkoi Belushit të bashkohej me trupën e tij. Ai pranoi. Bashkëpunimet e tij të para ne këtë trupë ishin me Harold Ramis dhe Brian Doyle-Murray.

Në vitin 1972 Belushi iu ofrua një rol për të luajtur me Chevy Chase dhe Christopher Guest, në National Lampoon Lemmings. Kjo ishte një parodi e Woodstock, e cila u shfaq në Broadway më 1972.

Belushi dhe Jacklin u zhvendosën së bashku në Nju Jork. Ai filloi të punonte si shkrimtar, regjisor dhe aktor për National Clock Lampoon Radio. Jacklin u bë producente dhe bashkëpunëtor për shfaqjen. Ata u martuan më 31 dhjetor 1976.

Në vitin 1978 ai realizoi filmin Old Boyfriends drejtuar nga Joan Tewkesbury. Po në këtë vit realizoi filmat :

  • Goin’ South ku drejtohej nga Jack Nicholson. 
  • Animal House drejtuar nga John Landis

Pas shfaqjes së filmit Animal House ai fitoi shumë shikime por edhe mjaft kritika. Por sipas Time dhe Roger Ebert ai u cilësua si ndër filmat më të mirë të vitit. Fitimi prej shumës 2.8 milion dollarë e bëri atë që të ishte një ndër filmat më fitimprurës. Nëpërmjet këtij filmi u fituan edhe 141 milion dollarë nga shitja e të drejtave të autorit dhe reklamimit.

The Blues Brothers

Ne vitin 1978 The Blues Brother u shfaqën për të hedhur në treg albumin e tyre Briefcase Full of Blues. Ky album u realizua në studiot e Atlantic Records. Albumi i tyre ka kapur vëndet e para të klasifikimeve botërore. Gjithashtu është bërë edhe disk platinium. Kënga e tyre “Rubber Biscuit”, u klasifikua ne vëndin e 37 të hitpareidit botëror. Kënga tjetër e tyre “Soul Man” arriti të zinte vendin e 14 të hitpareidit.

Në vitin 1979, Belushi u largua nga Saturday Night Live së bashku me Aykroyd. Ata u angazhuan në botën e kinematografisë. Realizuan tre filma:

  • 1941 drejtuar nga Steven Spielberg
  • Neighbors që drejtohej nga John Avildsen
  • The Blues Brothers  drejtuar nga John Landis

Ishte viti 1980 kur grupi The Blues Brothers u rikthye me albumin Made In America. Ky album u regjistrua në Universal Amphitheatre. Kënga Who’s Making Love pushtoi vendin e 39 të hitparedit botëror.

Filmi i vetëm që Belushi aktroi pa Aykroyd ishte komedia romantike Continental Divide, drejtuar nga Michael Apted.

Kur ishte pranë vdekjes, Belushi po ndiqte disa projekte filmash duke përmendur :

  • Moon Over Miami
  • National Lampoon’s The Joy of Sex
  •  Noble Rot 

Ai gjithashtu kishte planifikuar të punonte me Aykroyd në Ghostbusters dhe Spies Like Us.

Belushi gjithashtu bëri një “Pamje të Jashtme të Vizitorit” në një episod të serisë televizive të Policisë Skuadra! (1982). Ne te cilen duhej te shfaqej nën ujë i veshur me këpucë çimentoje. Ai vdiq pak para se të transmetohej episodi, kështu që skena u pre dhe u zëvendësua nga një segment me William Conrad.

Më 5 mars 1982, Belushi u gjet i vdekur në dhomën e tij të hotelit në Chateau Marmont në Los Anxhelos.

Vdekja e tij erdhi si shkak i perdorimit të substancës “Speedball”. Kjo është një përzierje heroinë dhe kokainë. Ai u nderua pas vdekjes me nje yll ne cmimet e Hollivudit ne 2004.

  
        
          

Komentoni