Pse njerezit e zgjuar nuk jane te lumtur!
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Pse njerezit e zgjuar nuk jane te lumtur!

Pse njerezit e zgjuar nuk jane te lumtur!

Shpesh perdoret fraza se injoranca eshte lumturi. Dhe ne nje fare menyre eshte mese e gjetur. Kjo per arsye se ata qe nuk e lodhin shume mendjen, nuk i mendojne gjate gjerat. Per pasoje para se te mendohen veprojne. Dhe kjo edhe pse jo gjithmone i ben te fitojne, te pakten i ben te lumtur.

 

 

Sic dihet lumturia gjendet ne gjera te vogla. Qe vetem njerezit qe nuk e vrasin mendjen shume arrijne ti eksplorojne. Ata qe i mendojne gjerat gjere e gjate, sigurisht qe e kane te veshtire qe te jene te lumtur. Edhe pse lumturia eshte dicka e brendshme, jo te gjithe arrijne ta gjejne.

 

 

Arsyet pse njerezit e zgjuar nuk jane te lumtur..

 

 

Dikush qe eshte i zgjuar, nuk i marrin gjerat shtruar. Ata duan te analizojne cdo gje me imtesi. Sipas tyre githcka ndodh per nje arsye dhe nese e shikojme me imtesi, gjeja e keqe nuk ndodh asnjehere. Nderkohe qe ne kete menyre humbin lumturine. Sepse gjerat spontane e bejne cdo njeri te jete me i lumtur.

 

 

Ne lidhje me arsyet pse njerezit e zgjuar nuk jane te lumtur kemi keto shpjegime :

Mendojne cdo gje me shume sesa duhet.

Se dyti, standardet e tyre jane shume te larta. Dikush qe eshte i zgjuar e ka kuptuar se cfare meriton. Prandaj edhe perpjekjet e tij jane gjithnje te shumta. Kerkon me deomos te arrije me te miren e mundshme.

Arsyet pse njerezit e zgjuar nuk jane te lumtur..

I vene kushte vetes. Nese nuk arrijne me te mire asnjehere nuk ndihen te plotesuar. Gjithmone duhet te arrijne me te miren e mundshme. Asnjehere nuk ka nje vend te dyte per nje te zgjuar. Madje ka raste edhe kur denojne veten.

Asnjehere nuk eshte mjaftueshem per ta. Ata kane gjithmone deshire te jene me te miret. Arritjet jane pritshmeria qe i vene vetes. Nuk kane obligime me te medha sesa te arrijne maksimumin. Per ta eshte shkaterruese te jene poshte te tjereve. Ndaj edhe gjithmone punojne me shume sesa munden, per te qene gjithnje ne nivele te pelqyeshme.

Ndjekin perfeksionin. Per ata, te jene sikur te tjeret eshte humbje kohe. Te zgjuarit presin me te miren nga vetja. Gjithmone duan te jene me te miret. Duan te dallojne nga te tjeret dhe te ndihen krenar per veten.

Kane frike deshtimet. Dikush qe shte i zgjuar nuk e pranon dot faktin e te qenit nje njeri qe krahasohet me te tjeret. Duan qe gjithmone te fitojne dhe te kene arritje.

  
        
          

Komentoni