Arsyet pse asnjehere nuk duhet ta pini kafene me stomakun bosh..
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Arsyet pse asnjehere nuk duhet ta pini kafene me stomakun bosh..

Arsyet pse asnjehere nuk duhet ta pini kafene me stomakun bosh..

Rrezik! Asnjehere mos pini kafe me stomak bosh.

Kafeja eshte bere nje produkt shume i rendesishem ne jeten tone. Madje per shume persona eshte e pamundur te niset dita pa nje filxhan kafe. Nderkohe qe te tjere e kane mesuar organizmin me 3-4 kafe ne dite. Madje, nese kalon orari i saj, ndihet nje keputje dhe humbje fuqie. Dihet qe ajo ka nje ndikim te nejjte me drogerat ne organizem. Shume persona e kane te pamundur mbarevajtjen e dites, pa pire kafe. Kjo ju behet shprehi, saqe rutina e tyre varet prej nje filxhani kafe.

Rrezik! Asnjehere mos pini kafe me stomak bosh. organizem

 

 

 

Madje pas punes zonjat shpejtojne per te ndezur makinerine e kafes, ose per te vene xhezven ne zjarr. Sigurisht qe me pare mendojne te pine kafe sesa te ushqehen. Madje shpesh edhe pa ngrene gjithe diten zgjedhin te kthejne nje filxhan te mbushur me kafene e tyre te preferuar.

 

 

Mbase nuk e dini por kafeja eshte e pasur me antioksidante te forte. Ato luftojne bindshem formimin e radikaleve te lira ne organizem. Kjo ben gjithashtu ta reduktoje ndjeshem rrezikun per tu prekur nga kanceri. Nderkohe qe humbin mundesite e shfaqjes se kancerit te pankreasit. Por pervec kesaj ju ndihmon te jeni me ne qef. Dhe humori juaj te jete me i mire. Me pirjen e kafese gjithashtu reduktohet mundesia per tu prekur nga Alzheimer, apo skleroza e shumfishte. Keto funksione e bejne kafen shume te rendesishme per tu konsumuar. Ama duhet te kemi nje kufi ne sasine dhe menyren e konsumimit..

Nese pime nje filxhan kafe me stomak bosh i bejme shume dem organizmit. Kjo sepse stomaku permban nje lloj acidi hidroklorik i cili e shperben ushqimin dhe proteinat. Pervec kesaj sherben edhe per te balancuar nivelin e acideve gastrike ne organizem. Pikerisht ne momentin qe e pini kafen me stomak bosh, acidi hidroklorik e gerryen stomakun. Per pasoje shkakton urth dhe ulcer. Prandaj nuk duhet ta beni kete gje. Plus qe organizmi do pesoje debulese. Do keni ulje (ose ngritje) tensioni. Dhe mbi te gjitha, do keni probleme me ushqyerjen.

 

  
        
          

Komentoni