Me te rejat

Home » Si Behet » Receta gatimi » Byreke te vegjel me djathe dhe gjize. Receta gatimi

Byreke te vegjel me djathe dhe gjize. Receta gatimi

Perberesit :

2 gota miell

1 gote uje

2 kokrra veze

1 luge caji maja

Pak kripe

2 luge gjalpe te shkrire

2 filxhane caji gjize

100 gr djathe

Byreke te vegjel me gjize dhe djathe.. Receta Gatimi

 

Menyra e pergatitjes :

Perziejme miellin me ujin, gjalpin, vezet, kripen, e faren  e majase.

I punojme me dore derisa te mpikset brumi.

E leme te pushoje per rreth gjysem ore.

Pas kesaj kohe kemi mundesina te punojme ne tavolinen e punes.

E ndajme brumin ne top ate vegjel dhe e hapim me petanik.

Ne mes te petes hedhim gjize dhe djathe te thermuar.

E mbyllim peten ne formen qe deshirojme.

I vendosim format ne tepsi te lyer me pak gjalpe.

I lyejme siper me te kuqe veze dhe I veme te piqen.

Pjekja realizohet ne 200 grade per 25 minuta.

 

SHIJOJINI!

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  August 2018
  M T W T F S S
  « Jul   Sep »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com