Byreke te vegjel me djathe dhe gjize. Receta gatimi
Home » Si Behet » Receta gatimi » Byreke te vegjel me djathe dhe gjize. Receta gatimi

Byreke te vegjel me djathe dhe gjize. Receta gatimi

Perberesit :

2 gota miell

1 gote uje

2 kokrra veze

1 luge caji maja

Pak kripe

2 luge gjalpe te shkrire

2 filxhane caji gjize

100 gr djathe

Byreke te vegjel me gjize dhe djathe.. Receta Gatimi

 

Menyra e pergatitjes :

Perziejme miellin me ujin, gjalpin, vezet, kripen, e faren  e majase.

I punojme me dore derisa te mpikset brumi.

E leme te pushoje per rreth gjysem ore.

Pas kesaj kohe kemi mundesina te punojme ne tavolinen e punes.

E ndajme brumin ne top ate vegjel dhe e hapim me petanik.

Ne mes te petes hedhim gjize dhe djathe te thermuar.

E mbyllim peten ne formen qe deshirojme.

I vendosim format ne tepsi te lyer me pak gjalpe.

I lyejme siper me te kuqe veze dhe I veme te piqen.

Pjekja realizohet ne 200 grade per 25 minuta.

 

SHIJOJINI!

  
        
          

Komentoni