Domate qershi te marinuara. Receta gatimi tradicionale shqiptare.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Domate qershi te marinuara.

Domate qershi te marinuara.

Perberesit :

 • 800 g domate te vogla,
 • 1 qepe,
 • 2 thelpinj hudhre,
 • 1 dege rozmarinë,
 • Nje l uthull vere e bardhe,
 • 1 gjethe dafine,
 • Nje luge kafe sheqer,
 • 1 luge kafe kripe,
 • 1 luge kafe piper i zi kokerr.

Domate qershi te marinuara. Receta gatimi tradicionale shqiptare.

Pergatitja :

 • Lajme domatet dhe thajme me leter kuzhine.
 • Pastaj i ndajme pergjysme dhe i fusim ne shishe me gryke te gjere.
 • Pastrojme hudhrat dhe i leme thelpinjte te paprere.
 • Uthullen, dafinen, piperin, kripen e sheqerin i ziejme se bashku dhe i leme te ftohen pak.
 • Pastaj mbushim shishet me doamate, fusim dhe degen e rozmarines dhe i leme ne nje vend te thate e te erret per 2 jave.
 • Pas dy javesh kullojme uthullen me nje nape dhe mbushim shishe te reja.
 • Per dekorim mund te fusim brenda nje thelb hudhre me gjithe lekure dhe 2 domate te thata. 
 • Keto domate perdoren per te shoqeruar mishin e thate, apo gatimet pikante mesdhetare.

 

Duhet ti provoni…

  
        
          

Komentoni