Recel kumbulle sipas menyres tradicionale.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Recel kumbulle sipas menyres tradicionale.

Recel kumbulle sipas menyres tradicionale.

Cfare na nevojitet :

▪ 1 kg kumbulla
▪ 1 kg sheqer
▪nje liter uje
▪ 1 limon
▪ nje shkop vanilje
▪ 10 gr sode

Menyra e pergatitjes :

 • Ne nje ene te lirshme hedhim 1 liter uje dhe soden.
 • Hedhim edhe kumbullat e pastruara nga berthamet.
 • I leme per nje ore ne zjarre te lehte duke i perzier me nje luge druri.(Max 2-3 here)
 • Perziejme sheqerin me pak uje ne nje filxhan qe te behet shurup.
 • Shtojme edhe lengun e limonit dhe shkopin e vaniljes.
 • Kete pergatitje ja shtojme edhe mases se kumbullave ne tenxhere.
 • I leme edhe per 45 minuta te gjitha bashke te valojne.
 • (Nuk duhet te perzihen me nderkohe qe valojne sepse kumbullat e humbin formen.)
 • Pas 45 min shihni nese perberja eshte e dendur. Atehere fikeni.
 • Lereni recelin te ftohet dhe pastaj vendoseni ne kavanoza.
 • (Per ti mbyllur hermitikisht, verini ne uje qe valon. Ose lereni 2 minuta ne mikrovale.) 

Shijojeni!!

Si te pergatisim recel kumbulle. Menyra tradicionale shqiptare.

  
        
          

Komentoni