Gabimet qe shkaterrojne nje familje.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gabimet qe shkaterrojne nje familje.

Gabimet qe shkaterrojne nje familje.

Familje te prishura. Marredhenie te shkeputura. Femije te vetmuar apo krim ne familje. Jane tema qe kohet e fundit jane bere shume sociale. Faktoret qe ndikojne ne prishjen e familjeve jane te shumta. Por duhet te kemi parasysh qe gjithcka nis brenda 4 mureve te shtepise suaj. Pavarsisht gjendjes ekonomike, apo jetes qe beni, shkaktari kryesor ne prishjen e familjes jane personat qe e perbejne ate.

Cfare e shkaterron nje familje Gabimet qe behen.Thashethemet familja

Nese nuk bindeni, ja ku po ju rrjeshtojme gabimet qe te gjithe bejme ne familje. Perseritja e tyre detyrimisht do te coje edhe ne shkaterrimin e familjes.

Se pari : Ofendimet

Fjalet kane peshen e gjithe botes. Sidomos nje ofendim qe shkon drejt nje femre apo femije. Reagimi mund te mos jete i menjehershem, por do te vije shume shpejt. Nje familje me kulture asnjehere nuk lejon qe familjaret te ofendohen me njeri-tjetrin. Edhe nese behet fjale per femije.

Se dyti : Kritikat

Jo gjithmone ja arrijme ti bejme gjerat sikur duhet. Shpesh edhe deshtojme ne perpjekje per te patur sukses. Nese ne familje ka kritika te vazhdueshme, pakenaqesia do te jete e madhe. Ne te gjitha rastet e humbjeve, duhet te jepet kurajo dhe jo te demoralizohet me shume ai pjesetar.

Se treti : Thashethemet

Jo gjithmone eshte e domosdoshme te merresh me jeten e dikujt per te kaluar kohen. Eshte e vertete qe te bejne te ndihesh mire perkohesisht. Por pas disa kohesh do te perfundosh duke u ndjere jo mire. Askujt nuk i perket jeta e dikujt tjeter. Edhe nese behet fjale vetem per thashetheme, me mire mos i perdor.

Se katerti : Marrja e vendimeve nga prinderit.

Mungesa e perfshirjes ndikon shume negativisht tek nje familje. Kemi te bejme me prinder qe vendosin per femijet e tyre. Ne kete rast niveli i kenaqesise eshte shume i ulet.

Se pesti : Mashtrimet

Prinder qe mashtrojne njeri-tjetrin, ose femije qe mashtrojne prinderit. Imazhi qe jep per familjen nje baba qe genjen nuk eshte aq i mire. Apo nje nene qe ben nje jete te ndyre. Detyrimisht do te kete pakenaqesi. Perfundimet dhe rezultatet nuk jane te nevojshme te thuhen, pasi merren parasysh.

Se fundmi : Mungesa e faljes.

Faje dhe gabime qe nuk falen. Mungese deshire per ti dhene dikujt shance te dyta. Moslejimi i te jetuarit i qete. Ngarkese emocionale qe e ben nje person te ndihet keq. Ne nje familje qe nuk falet nje gabim, nuk do te kete asnjehere mbarevajtje.

(Mos i beni me familjet tuaja keto gabime)!!

Cfare e shkaterron nje familje Gabimet qe behen.Thashethemet familja prinder qe

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş