Byrek me oriz dhe djathe. Recetra gatimi te thjeshta
Home » Si Behet » Receta gatimi » Byrek me oriz dhe djathe.

Byrek me oriz dhe djathe.

Përbërësit :

 • 100 g Djathe te bardhe
 • 1 Filxhan kafeje oriz
 • Vaj
 • Krip, piper te zi, pak piper te kuq
 • 2 Veze

Përbërësit per petet :

 • 3 Gota uji miell
 • Pak uthull
 • Pak vaj
 • Krip
 • Gjalp per tepsin dhe per petet
 • Uje te vaket

Menyra e pergatitjes :

 1. Ne nje tenxhere hedhim uje e valojme pastaj hedhim orizin pak krip.
 2. E leme te zieje derisa te mbetet kokerr e forte.
 3. Kur te jete gati nese ka uje kullojeni orizin.
 4. Hidheni prape ne tenxhere hidhni vezet, piperin, vaj, djathin dhe perziejeni.
 5. Ne nje tas hedhim te gjithe perberesit per petet.
 6. I gjeshim mire dhe leme brumin 1 ore pastaj i bejme pete.
 7. Lyejme mire nje tepesi me gjalpe veme nje pet e lyejme prape me gjalpe pastaj tjetren.
 8. Hedhim perbersit per byrekun, e mbyllim me nje pet tjeter nga lart dhe e lyejme me gjalpe.
 9. E pjekim ne 200 grade per 40-45 minuta.
 10. Pasi te piqet e presim ne porcione..

Byrek me oriz dhe djathe. Recetra gatimi te thjeshta

SHIJOJENI!

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş