Orizi. Disa perdorime ne jeten e perditshme, pervec se per ta ngrene..
Home » Fillimi » Orizi. Disa perdorime ne jeten e perditshme, pervec se per ta ngrene..

Orizi. Disa perdorime ne jeten e perditshme, pervec se per ta ngrene..

Jemi mesuar ta gatuajme orizin dhe ta shijojme ne menyra te ndryshme. Ne fakt kultura japoneze ka bere mrekulli qe eshte marre me kultivimin e tij. Mbi te gjitha eshte nje nder ushqimet me vlera ushqyese te shumta. Orizi i bardhe permban hekur, vitamine B, acid folik dhe niacin. Por nuk mungojne as materiet e fosforit, magnezit dhe kaliumit. Pervec te tjerash eshte shume i mire per diete. Permbajtja e tij nuk lejon shtimin ne peshe. Mbi te gjitha qeteson urine dhe gatuhet shpejte.

 

 

Orizi. Disa perdorime ne jeten e perditshme, pervec se per ta ngrene. estetike lageshtiren

 

Disa perdorime ne jeten e perditshme, pervec se per ta ngrene :

 

  • Per veglat e punes :

Nese keni shume vegla pune te domosdoshme dhe ka lageshtire, keni nje zgjidhje. Mbushni nje kuti plastike me oriz dhe vendosni cdo gje te metalte ne te. Nuk do te krijoje lageshtire dhe nuk do te ndryshken.

  • Per te vendosur thikat :

Nuk keni pse te frikesoheni nga thikat neper banak. Mbushni nje ene me oriz dhe verini ne te. Sigurishte qe ate oriz mund ta perdorni edhe per gatim perseri.

  • Lengu per estetike :

Zieni orizin dhe lengun perdoreni per te masazhuar fytyren. (Sigurishte pasi te jete ftohur.) Mbajeni ne fytyre per 3-4 minuta dhe shperlajeni me uje te vaket. Do u largoje papastertite nga fytyra. Plus qe do te zbuse lekuren dhe do e beje te bardhe.

  • Per te provuar nxehtesine e vajit.

Kur gatuajme shpesh digjemi duke provuar vajin nese eshte ngrohur. Nuk keni pse e beni me. Provoni te hidhni 2-3 kokrra oriz. Nese orizi do te valoje ne te atehere eshte gati per gatim. ( Pastaj largojini ato nga vaji dhe vazhdoni gatimin.)

  • Per larjen e eneve te ngushta.

Kemi disa ene qe nuk e fusim doren dot per ti lare. Nuk keni pse shqetesoheni. Hidhni pak oriz ne fund. Pak sapun shkumues, hidhini uje dhe tundeni. Do shihni qe papastertite do te zhduken.

  • Shpetoni celularin.

Nese u ka rene telefoni ne uje mund ta shpetoni me oriz. Vendoseni ne ne qese orizi dhe ai do thithe tere ujin. Te jeni te bindur qe do te thahet teresisht dhe do punoje si i ri.

  • Per te larguar lageshtiren ne mbajteset e kripes.

Mbajeset e kripes vetvetiu lageshtojne dhe e bllokojne kapakun e kripes. Nese do te hidhni 10 kokrra oriz ne te kjo gje nuk do te ndodhe me. Pervec se kripa do dale lirisht edhe do largohet lageshtira.

Orizi. Disa perdorime ne jeten e perditshme, pervec se per ta ngrene. estetike lageshtiren

  
        
          

Komentoni