Menyra te thjeshta dhe praktike per te humbur peshe.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Menyra te thjeshta dhe praktike per te humbur peshe.

Menyra te thjeshta dhe praktike per te humbur peshe.

Kater menyrat me te thjeshta qe te bini nga pesha. Me siguri nuk i dinit.

Te gjithe drejtohemi drejt mundesive ekstreme per te humbur peshe. Te hiqni kilogramet shpejt dhe pa u lodhur nuk eshte e pamundur. Madje ju mund te dobesoheni me shpejt sesa jua merr mendja.
Sekreti kete here nuk qendron ne sasine e ushqimit qe ju hani. As nuk qendron ne oret e stervitjes qe ju beni. Perkundazi, sekreti qendron ne menyren e jeteses qe ti zgjedh te besh.

 

Dieta ushqimore sigurisht qe eshte shume e rendesishme. Por ajo nuk eshte e vetjma. Madje edhe pa mbajtur diete ju mund te humbni peshe. 

 

 

Po ju tregojme kater menyra sesi te dobesoheni pa bere stervitje dhe pa u lodhur :

  • Flini me shume
  • Nuhatni arome menteje
  • Merrni rrezet e diellit ne mëngjes
  • Beni nje shetitje.

Kater menyrat me te thjeshta qe te bini nga pesha. Me siguri nuk i dinit.

Ju duket absurde te humbni peshe duke bere keto gjera? Epo nuk keni pse beni cudi. Jane shume te verteta. 

Nese ju flini me shume kohe trupi juaj do te kaloje ne nje gjendje qe do te djege rezervat qe ka mbledhur. Madje do je jetoni me te qete dhe me te lirshem. Nuk do ta keni aspak problem te shkoni ne pune edhe nese keni fjetur me shume se 8 ore. Gjumi i tepert jo gjithmone eshte i demshem. Ne kete rast pershembull ju dobeson.

 

Kohet e fundit eshte zbuluar se menteja eshte nje nga elementet qe na ben te dobesohemi. Organizmi reagon ne nje menyre te tille ndaj saj, qe na ben te djeresijme. Per pasoje edhe do te humbni peshe. Mund te mbani disa vazo me mente ne shtepi ne kete rast.

 

Rrezet e diellit jane shume te forta. Ato ju ndihmojne ju te humbni peshe dhe te zhdukni dhjamin. Nese sapo te dale dielli jo kaloni pak kohe te shtrire, do te ndjeni djeresitje ne gjithe trupin. Ne kete menyre ju po zhdukni disa kilogram nga trupi juaj.

 

Te ecurit ju ben mire per organizmin. Sa me shume te ecni aq me shume kalori do te digjni. Keshtu qe mbathni altetet dhe nisuni….

 

Kater menyrat me te thjeshta qe te bini nga pesha. Me siguri nuk i dinit.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*