Rizoto pikant i pergatitur me salce domatesh dhe qepe. Receta te shijshme
Home » Si Behet » Receta gatimi » Rizoto pikant i pergatitur me salce domatesh dhe qepe. Receta te shijshme

Rizoto pikant i pergatitur me salce domatesh dhe qepe. Receta te shijshme

Perberesit :

 • 2 gota oriz
 • 2 domate domate
 • 1 qepe e thate
 • 5 thelpinj hudher
 • 4  gota uje
 • Spec djeges
 • 1 limon
 • 1 filxhan kafeje vaj
 • kripe

Rizoto pikant i pergatitur me salce domatesh dhe qepe. Receta te shijshme

Pergatitja :

 1. Si fillim duhet te vini ne blender qepen dhe domatet e pastruara mire.
 2. Bluajini teresisht.
 3. Vini nje tenxhere me vaj ne zjarre.
 4. Hidheni perberjen ne te pasi te jete ngrohur vaji.
 5. Shtoni pak kripe, ujin dhe piper.
 6. Lerini te ziejne ne zjarr mesatar.
 7. Ne nje ene tjeter hidhni orizin dhe skuqeni me pak vaj.
 8. Pas 10 minutash shtoni specat djeges dhe hudhrat e copetuara.
 9. Lerini per 10 min te gatuhet, duke e perzier vazhdimisht.
 10. Pas kesaj kohe hidheni orizin tek ena ku ziejne domatet dhe qepa.
 11. Perziejeni dhe pastaj lerini te ziejne per 15 min.
 12. Pasi te jete zier, hidhini ne siperfaqe lengun e limonit dhe sherbejeni.

Rizoto pikant i pergatitur me salce domatesh dhe qepe. Receta te shijshme

Ju Befte Mire!

  
        
          

Komentoni