Për t’u kujdesur për fytyrën tonë pa bërë gabime, mjafton të shikojmë disa rregulla të thjeshta.
Home » Si Behet » Mode » Për t’u kujdesur për fytyrën tonë pa bërë gabime, mjafton të shikojmë disa rregulla të thjeshta.

Për t’u kujdesur për fytyrën tonë pa bërë gabime, mjafton të shikojmë disa rregulla të thjeshta.

Ja se si të veproni për të pasur një lëkurë perfekte :

Do të na pëlqente të kishim mjaft kohë në dispozicion për t’u kujdesur për veten dhe lëkurën tonë siç duhet. Por koha, – mjerisht, – është një tiran dhe në mëngjes ne jemi gjithmonë pa frymë.Me një mijë gjëra për të bërë si dhe me angazhimet që kemi caktuar për ditën që do të fillojë.

Një sy në telefon dhe një te soba për të përgatitur mëngjesin. Pastaj me vrap drejtohemi për të përgatitur kartelat dhe dosjet që na duhen për shkollë apo zyrë. Si dhe duke u përpjekur të mos harrojnë listën e gjërave për të blerë për darkë në mbrëmje. Është e lehtë të bëjmë gabime në rutinën tonë të bukurisë, por me disa masa paraprake mund t’ia dalim. Ja se si.

Beteja kundër pikave të zeza dhe puçrrave, skuqjes dhe acarimit të lëkurës është e vështirë. Por ndoshta disa gabime me siguri i bëjmë, për aq sa nuk arrijmë të marrim rezultate të kënaqshme.

Nuk është se ne nuk jemi të aftë, por gabojmë me diçka, sepse përballemi çdo mëngjes me rutinën e bukurisë.

 

Kush fillon mirë : 

Pastrimi i mbrëmjes, për të cilën ne i kushtojmë kaq shumë kujdes. Sepse nuk na pëlqen ideja që të shtrihemi me fytyrë të pisët, as të ndotim jastëkët me bojë për vetulla dhe make-up. Eshtë shumë e rëndësishme.

Megjithatë, jo të gjithë, i kushtojmë vëmendje të barabartë pastrimit të mëngjesit.

Për të pastruar mirë fytyrën, duke hequr sebumin, djersën e natës dhe qelizat e vdekura nga lëkura për shkak të rinovimit të qelizave gjatë natës. Duhet patjetër të kujtojmë që të pastrojmë lëkurën.

Sugjerimi?

Nëse duam një lëkurë të shkëlqyeshme dhe të butë, gati për të marrë ushqyesit që i nevojiten, bëjmë një skrab të lehtë. Zgjimi i lëkurës në mëngjes kur përgatitet për t’u mbrojtur nga smogu, pluhuri dhe agjentët e jashtëm, ka nevojë që edhe serumi dhe kremi i ditës të kryejnë mirë punën e tyre. Gati, ec … fillo!

 

 

Mesatarisht, gjithmonë : 

Uji është gjithmonë një përkëdhelje e butë, por nëse është i ngrohtë, vlerësohet akoma më shumë. Sidoqoftë, është më mirë të shmangni temperaturat e tepruara. Sepse uji sa më i nxehtë të jetë, ka më shumë gjasa të dehidratojë lëkurën dhe t’i japë një pamje tërheqëse dhe të dukshme.

Në të njëjtën mënyrë, duke hedhur ujë të akullt në fytyrë, duke u përpjekur për t’u zgjuar si fizikisht… Ashtu edhe nga idetë nuk është aspak e shëndetshme, sepse mbyllen të gjitha poret dhe nuk lejon që produktet tona të depërtojnë dhe të ushqejnë epidermën. Rruga e mesme është gjithmonë e duhura.

 

 

Mbani rregullin : 

Edhe për rutinën e bukurisë ekziston një rregull që duhet respektuar. Pastrimi, tonifikimi dhe hidratimi janë veprime që duhet të kryhen në rend. Sepse secili ka kuptimin e vet për kujdesin e lëkurës. Duke ndryshuar rendin e faktorëve nuk është një ide e mirë, por mos harroni një prej tyre: Koha e kërkuar është me të vërtetë minimale, le të përpiqemi të mos lëmë askënd pas. Për më tepër, tre është një numër i përsosur.

 

 

Lëreni fare : 

Në mëngjes sapo zgjohemi, përveç syve të fryrë na përkeqëson pamjen edhe një puçërr e bezdisshme. Fati është i verbër, por fati i keq na sheh shumë mirë. Zakonisht armiku shfaqet pikërisht kur kemi një takim të rëndësishëm ose një takim romantik me qirinj. Ne i rezistojmë tundimit për ta shtypur atë, sepse rezultati i vetëm do të ishte që të fryheshin poret dhe ndoshta edhe të rridhte gjak. Me shumë kore në pamje të parë. Në vend të kësaj, ne përdorim një pastrues të shkëlqyer dhe pastaj make-up: make-up bën mrekulli, pothuajse si programet që përdorim për selfie.

 

 

 

Fjala e duhur:

Mbrojtje! E fundit, por jo më pak e rëndësishme: mos harroni të përdorni gjithmonë kremra me faktor mbrojtës ndaj diellit. Rrezet e diellit janë të mira, por për fat të keq rrezet UV sot janë shumë agresive për lëkurën tonë. Një faktor mbrojtjeje nga 20 e më lart është minimali për të shmangur dëmtimet e lëkurës që për më tepër plakin lëkurën para kohe dhe e bëjnë atë të rrudhur. Asnjëherë më pa të!

(burimi – shendet_online)

  
        
          

Komentoni