Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Ndjesite qe vetem puthjet arrijne ti japin cdo te dashuruari…..

Ndjesite qe vetem puthjet arrijne ti japin cdo te dashuruari…..

 

Nuk kemi pse ta fshehim faktin sesa mire na ben nje puthje te ndihemi. Sigurisht qe na ndryshon humorin. Edhe nese jemi ne nje moment te tensionuar, gjithmone do te zgjidhe pune nje puthje. E kush nuk do donte qe ta niste diten me nje puthje plot pasion. Sigurisht qe te gjithe e duam.

E nese behet fjale per te dashurin e zemres, gjithnje na shkon mendja per ti vjedhur nje puthje. Gjithsesi  femrat e cilesojne puthjen si dicka me te rendesishme sesa seksin. E ne nje fare menyre kane edhe te drejte. Ndjesia qe nje puthje percjell eshte e papershkueshme, sidomos kur ke nevoje per te.

 

 

Efektet e puthjes Ndjesite qe vetem puthjet arrijne ti japin. Efektet e puthjes

 

 

Rrahjet e zemres arrijne 180 te rrahura ne minute. Presioni i gjakut shkon 150 mm.                               Vihet re nje zgjerim i bebeve te syrit dhe thuajse bllokim i mushkerive.                                                       Fytyra merr nje ngjyre te kuqe te ndezur, per shkak te zgjerimit te eneve te gjakut.                                 Trupi pershkohet nga te dridhura dhe te duket sikur gjithcka e jotja eshte ne ajer.                                   Eshte ky efekti i quajtur zemra ne gryke“, ndjenje kjo e njejte per te dyja gjinite dhe ndjenje sikur nuk e kane me veten ne kontroll.

 

 

Kjo ndjenje nese perjetohet vetem nga nje person quhet ankth. Nderkohe qe dy partnere provojne nje ndjesi te embel.

 

 

Sipas studiuesve faza e puthjes eshte vendimtare per shume gjera te tjera. Puthja fut ne loje jo vetem buzet dhe gjuhen por edhe duart dhe syte. Sepse perkedheljet kane nje efekt te mrekullueshem nderkohe qe puthemiDuhet thene se puthja luan rol te rendesishem ne marredhenie te qendrueshme.

 

 

Gjithashtu, gjate puthjes trupi sekreton Serotoninen, Dopaminen, Oksitocinen qe te tera luftojne stresin. Ulin ankthin dhe largojne dhimbjen e kokes.

 

 

Pra, puthja eshte nje terapi relaksuese. E cila pervec te tjerash te jep edhe besim dhe siguri..

Nuk na mbetet gje tjeter vecse te themi : Dhuroni sa me shume puthje!!

 

  
        
          

Komentoni