Disa sjellje qe u bejne te padeshirueshem tek te tjeret. (Keshilla)
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Disa sjellje qe ju bejne te padeshirueshem tek te tjeret. (Keshilla)

Disa sjellje qe ju bejne te padeshirueshem tek te tjeret. (Keshilla)

Frika e brendshme e cd0 njeriu eshte vetmia. Askujt nuk do i perlqente te mbese i vetem. Te mos kete dike e te cilin te flase. Te dale ne kohen e lire. Apo te kaloje nje mbremje te kendshme. Mund te na duket e quditshme por kemi ne dore vete nese duam te mbajme te tjeret afer. Jane sjelljet tona qe i largojne ata.

Edhe ju jeni distancuar prej dikujt. Nese e keni pare qe eshte acarues. Nese keni vene re se gjithcka do te beje eshte te kete vemendje. Asnjeri nuk ndihet rehat me nje tip antisocial. Te jesh i pranueshem duhet te besh disa sjellje etike. Perpiquni te mos beheni objekt bisede pasi te largoheni nga tavolina.

Ja cilat jane disa sjellje qe u bejne te padeshirueshem :

Cinizmi.

Te jeni cinikm pervec i papelqyeshem do beheni edhe te urryeshem. Perpiquni te kuptoni te tjeret. Krijoni nje ambjent te tille qe te thuash cfare mendon pa frike. Mos u trego cinik duke kundershtuar. Edhe pse duhet te jemi pak cinik per te mos mbetur te zhgenjyer, mos abuzoni me kete cilesi. Ne fund te fundit personaliteti juaj nuk ka pse te nenvleresohet. Perpiqu te mos jesh abuzues. Te mos jesh perqeshes. Apo te tregohesh mosperfilles. Askujt sdo i pelqente nese do tregoheshe i vrazhde dhe i pacipe. Kurseje buzeqeshjen nese do jete buzeqeshje cinike. Me mire te rrish i ngrysur sesa te qeshesh fallco.

 

Ankimi.

Ankoheni per gjithcka? Nuk jeni te kenaqur prej asgjeje dhe askujt? Nuk u pelqen sistemi qe po jetoni? Askujt nuk i behet vone. Ose me sakte askush nuk do te ja dije. Ne fund te fundit ne kemi nevoje per njerez pozitiv prane vetes. Nese ankoheni per cdo gje nuk do jeni te deshirueshem. Mos u ankoni per jeten qe beni. Fakti qe e perbuzni ate nuk do e beni me te mire.

 

 

Kerkimi i persosmerise.

Gjetje e gabuar! Askush dhe asgje nuk eshte e persosur. Asgje nuk eshte aq perfekte sa do donim. Prandaj mos e kerkoni persosmerine ne prani te te tjereve. Do dukeni shume qesharake! Pershtatuni me situaten dhe ambjentin. Nese nuk ndiheni te vleresuar ngrihuni dhe largohuni. Sa te kerkoni gjithcka te jete perfekte me mire mos harxhoni kohe kot. Te tjeret do ndihen te bezdisur prej jush. Beni mire te vleresoni cdo gje qe keni.

 

 

Mendjemadhesia.

Bohh…… Nje mendjemadh kujt do i pelqente ta kishte prane. Mos u beni tip i tille qe te lavderoni veten. Nese keni vetvlersim u lumte! Mbajeni per vete. Respektoni arritjet qe keni bere por mos u beni te bezdisshem tek te tjeret. Mendjemadhesia eshte vyrtyt i njerezve te vegjel. Mos humbni vlerat tuaja duke u perpjekur ti ngrini ato. Cdo gje qe duhet vleresuar, vleresohet prej te tjereve. Ti ndihu krenar. Por mos e larteso veten me shume sesa duhet. Do ishte shume e bezdisshme te flisje me dike qe vetem lavderon veten.

 

 

Egoizmi.

Mos u shfaqni siperior. Te vendosesh veten ne qender te gjithckaje eshte e papershtatshme. Imagjino si do ndiheshe ti nese dikush thote – une dhe askush…. Do e percmoje. Prandaj te tregohesh egoist do te beje te jesh i papelqyer. Ne interesin tone eshte te kemi mic qe na duan te miren. Dhe jo te largojme prej vetes edhe ata qe kemi.

 

 

Menjanoni disa sjellje dhe ndihuni te pranuar. Te silleni sikur duhet u shton vlerat. Persosmeria nuk duhet te kerkohet ne jeten e perditshme. Pranoni te tjeret sikur jane qe te ndiheni edhe ju te pranuar. Ji vetvetja. Rri natyrshme dhe thjesht.Vemendja ete tjereve perqendrohet tek ti nese je i arsyeshem me veprimet tua.

 

 

 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*