Cfare duhet te hani sa me shpesh qe te keni dhembe te bardhe.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Cfare duhet te hani sa me shpesh qe te keni dhembe te bardhe.

Cfare duhet te hani sa me shpesh qe te keni dhembe te bardhe.

Ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve.

 

Deshira per te pasur dhembe te bardhe na ben qe shpesh te kerkojme pafund per pasten e duhur. Shpesh perfundojme tek klinikat dentare qe mundesojne zbardhim dhembesh. Por dihet tashme qe kjo metode eshte shume e demshme. Per arsye se demtohet zmalti i dhembeve. Dhe me kalimin e kohes dhembet mund edhe te bien.

Nese deshironi dhembe te bardhe sigurisht qe duhet te keni higjene. Duhet qe dhembet te lahen te pakten 2 here ne dite dhe pasta te jete e sugjeruar nga dentisti juaj. Nderkohe qe ne ju sugjerojme edhe disa gjera te tjera.

 

 

Cfare duhet te hani sa me shpesh qe te keni dhembe te bardhe.

Se pari : Ja ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve :

  • Luleshtrydhet
  • Frutat e thata
  • Qepa
  • Molle
  • Brokoli
  • Djathi
  • Portokalli

 

 

Keto ushqime jane te duhurat per te zbardhur dhembet. Mjafton te hani fruta te thata dhe zmalti i dhembeve do te shkelqeje. Portokallet permbajne citrus, cka ndikon gjithashtu ne pastertine e dhembeve. Nderkohe qe qepa, pervec se rregullon frymemarrjen, ndikon edhe ne lemimin e siperfaqes se dhembeve.

Se dyti : Mos i lani dhembet gjithmone me paste dhembesh :

Ju sugjerojme qe ndonjehere ne vend te pastes te perdorni sode buke. Ajo ndikon ne zbardhjen e shpejte te dhembeve. Pervec kesaj do te keni edhe shkelqim qe zgjat. Por duhet te kini kujdes! Soda mundet ta demtoje zmaltin nese perdoret shpesh. Ndaj mund ta aplikoni 2-3 here ne muaj.

Se treti : Pini sa me shume uje.

Uji ul aciditetin ne goje. Cka ben qe te mos keni baktere neper dhembe. Me konsumimin e ujit dhembet tuaj do te jene me te shendetshem. Mos e teproni me pije shume te nxehta apo shume te ftohta.

  
        
          

Komentoni