Si te mbrojme fytyren ne pranvere.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Si te mbrojme fytyren ne pranvere.

Si te mbrojme fytyren ne pranvere.

Me ardhjen e pranveres shtohen shume edhe rrezet e diellit. Nderkohe qe ndikimi i rrezeve ultravjolet shtohet ndjeshem. Sado qe te perpiqemi nuk do shpetojme pa marre ndonje njolle nga dielli. Sidoqofte na duhet te zgjedhim menyren me te shendetshme per tu kujdesur per lekuren.

 

 

Si te mbrojme fytyren ne pranvere. Krem dielli, ne lekure

Ja ku po ju japim 4 keshilla te vlefshme :

 

1. Produktet farmaceutike.

Ne farmaci gjeni produkte qe mbrojne lekuren. Zgjidhni perberes te melanines. Do ju japin shendet ne lekure dhe siguri para rrezeve te diellit. Nderkohe qe nese doni te nxiheni lehte, keto produkte ju ndihmojne. E nese doni te mos merrni njolla ne fytyre gjithashtu ju mbrojne.

 

2. Krem dielli.

Nga tani e tutje, mos te mungoje ne canten tuaj kremi kunder diellit. Do ju mbroje e do ju jape siguri. Zgjidhni nje lloj kremi qe ta aplikoni ne rrathet e syve pasi ato demtohen edhe nga rrezatimi i syzeve.

 

Si te mbrojme fytyren ne pranvere. Krem dielli, ne lekure

 

3. Pastroni lekuren.

Disa produkte kane ne perberje qumeshtin. Ato jane te duhurat per te pastruar fytyren dhe per te qendruar pa njolla kafe. Ndaj te pakten nje here ne jave pastroni qelizat e vdekura te fytyres ne qendra estetike. Kete gje nuk e beni dot vete ne shtepi. Dimri ju ka akumuluar shume mbeturina ne lekure. Shpetoni prej tyre.

 

 

4. Shpetoni nga dhimbja e kokes.

Disa ndjejne dhimbje koke nga dielli. Kjo i demton jashte mase shume ata. Ndaj rekomandohet qe te mbani gjithmone syze nderkohe qe ecni ne diell. Evidentoni diellin ne pikun e drekes. Nese jeni te detyruar te jeni ne rruge ne ate ore, mbani kapele.

 

 

Si te mbrojme fytyren ne pranvere. Krem dielli, ne lekure

  
        
          

Komentoni