Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja. Keshilla si te jetoni shendetshem
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja.

Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja.

Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja. Keshilla si te jetoni shendetshem

 

Një dolli! 

Njerëz të dashur, dorëzohuni: vera e kuqe duhet të pihet. Në fakt, nektari i perëndive është një aleat i madh kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe jep deri në pesë vjet jetë më shumë. Nuk është rastësi që dieta mesdhetare përfshin disa verëra në mesin e ushqimeve të lejuara. Asnjëherë mos hiqni dorë!

 

 

E bukur dhe e mirë: 

Frutat e kuqe nuk janë vetëm një delikatesë për shijet e rafinuara. Boronica është e pasur me antioksidantë dhe polifenol.Një mburojë e vërtetë kundër plakjes dhe tani është e qartë se po t’i hamë ato në mënyrë rutinore zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të disa sëmundjeve serioze. Siç është kanceri dhe diabeti. Nëse duam ta ekzagjerojmë, ne gjithashtu bëjmë një furnizim të mirë edhe me rrush.Nuk u pëlqen të gjithëve për shkak të shijes së thartë. Por është shumë e shëndetshme, sepse rrit rezistencën e kapilarëve, si dhe është e pasur me flavonoide, anthocyanine dhe vitaminë C. Plot shije dhe antioksidantë.

 

 

Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja. Keshilla si te jetoni shendetshem

 

 

Drithërat:

 Hiqni dorë nga makaronat? Absolutisht jo! Një pjatë e mirë e makaronave, më mirë nëse kokrra është integrale, e spërkatur me vaj ulliri ose me disa domate. I garanton trupit furnizimin e nevojshëm me energji, ashtu siç tregohet në dietën mesdhetare.

 

 

Jo vetëm në Krishtlindje:

 Frutat e thata janë shumë të çmuara, sepse një grusht në ditë ju ndihmon të jetoni më mirë dhe më gjatë. Pra, le të kujtojmë se nuk është e rekomandueshme vetëm në pushimet e komanduara.

  1.   Bajame,
  2. arra,
  3. fëstëkë
  4. lajthi janë të shkëlqyera për një meze të lehtë për të thyer urinë.

Vetëm kujdes: mos e teproni me dozat, nëse doni të ruani linjat, kujtoni që janë ushqime shumë kalorike.

 

Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja. Keshilla si te jetoni shendetshem

 

 

Peshqit: përveç të qenit shumë i shijshëm, salmoni është veçanërisht i pasur me omega 3, pra me acide yndyrore që ndihmojnë për të ngadalësuar plakjen. Ne e dimë se omega-3 ndihmon në mbrojtjen e telomereve. Deri në skajet e kromozomeve, në të cilën shkurtimi progresiv është i lidhur me plakjen qelizore: në këtë mënyrë, duke mbrojtur teleomeret,. Do të thotë të qëndroni të rinj për një kohë më të gjatë. Mund të jetë i tymosur, i gatuar, por gjëja e rëndësishme është se salmoni kurrë nuk mungon në tryezën tonë. Ju bëftë mirë!

 

 

Të mirat e çajit: 

E pasur me vitamina C, K dhe Grupi B, çaji jeshil, sidomos matcha, ka qenë i njohur për shekuj për përfitime shëndetësore. Përfitimet vijnë kryesisht nga një grup substancash të quajtur catechins. Të aftë për rritjen e antioksidantëve mbrojtës. Për të luftuar radikalet e lira përgjegjëse për plakjen dhe për të zvogëluar dëmtimin e qelizave në të gjitha indet. Ka prova shkencore që njerëzit që pinë çaj të gjelbër rregullisht tregojnë incidencë më të ulët të hipertensionit, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. A keni nevojë për ndonjë gjë tjetër?

 

Ushqimet qe ju shpetojne nga plakja. Keshilla si te jetoni shendetshem

  
        
          

Komentoni