Me te rejat

Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Kush e ka fatin te linde binjake. Cfare ndikon ne formimin e tyre??

Kush e ka fatin te linde binjake. Cfare ndikon ne formimin e tyre??

Ja cilat çifte e kane mundesine per të lindur binjakë

Beni nje studim te historise tuaj familjare. Keshtu do kuptoni cilet faktore ndikojne ne rritjen e mundesise per te patur binjake.

 • Si fillim historia e familjes tuaj.

Kete duhet ta kerkoni ne familjen tuaj (femra) dhe jo te bashkeshortit tuaj. Mundesine per te prodhuar veze e keni ju (femra) dhe jo ai .

 • Menyra e jeteses.

Nese jeni ushqyer me nje diete me pak yndyre dhe shume zarzavate keni mundesite me te pakta per te ngjizur binjake. Kjo nese e krahasojme nje tjeter grua qe eshte ushqyer për shembull me qumesht me yndyre te plote.

Pra menyra e te ushqyerit ndikon shume dhe eshte faktor teper i rendesishem per te lindur binjake.

 • Edhe numri i femijeve qe keni eshte faktor i rendesishem.

Sipas eksperteve numri i femijeve qe tashme keni ndikon ne rritjen e mundesive per te ngjizur binjake. (Sa me shume femije aq me te larta do te jene mundesite).

Kush e ka fatin te linde binjake. Cfare ndikon ne formimin e tyre??

 • Ndikim te madh ka edhe aftesia juaj per te ovuluar.

Nese ne shtatezanite e meparshme keni ngelur shpejt. Keni nje ovulim te mire. Dhe per pasoje keni me shum shanse per te ngjizur binjake.

 • Mosha e nenes.

Zakonisht mosha qe favorizon me teper ngjizjen e binjakeve eshte ajo midis 30 dhe 40. Ky faktor ndikon pasi gruaja ne kete moshe mund te leshoje me shume se nje veze ne muaj.

 • Fertilizimi In Vitro (IVF).

Kjo metode u favorizon shum per te ngjizur binjake. Arsyeja kryesore eshte dhenia e medikamenteve qe stimulojne ovulimin dhe prodhimin e vezeve.

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  January 2018
  M T W T F S S
  « Dec   Feb »
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com