Kek me shurup dhe portokall. Shija perfekte per te shoqeruar kafen.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kek me shurup dhe portokall. Shija perfekte per te shoqeruar kafen.

Kek me shurup dhe portokall. Shija perfekte per te shoqeruar kafen.

Perberesit :

 • 330 gr Miell
 • 1 Luge te vogel  baking pouder
 • 200 gr Sheqer
 • 4 Veze
 • 100 gr Vitam
 • 100 gr Leng portokalli
 • Lekuren e 1 portokalli
 • Perberesit per shurupin
 • 800 gr Lenge portokalli
 • 100 gr Sheqer
 • Lekuren e 1 portokalli

Kek me shurup dhe portokall. Shija perfekte per te shoqeruar kafen.

Menyra e pergatitjes :

 • Ne nje tas hedhim vitamin dhe sheqerin.
 • I rrahim per 5 minuta.
 • Hedhim vezet dhe vazhdojme ti rrahim perseri.
 • Pastaj hedhim miellin me soden e pjekjes avash-avash.
 • Shtojme lekuren e portokallit te copetuar bashke me lengun e portokallit.
 • Lyejme formen e kekut me vitam hedhim brumin dhe e pjekim ne 170 grade per 40-45 minuta…

Pergatisim shurupin

 • Hedhim lengun e portokallitne nje tenxhere. E leme te valojne. Shtojme sheqerin dhe e trazojme vazhdimisht. Hedhim dhe lekuren e portokallit dhe e leme 2 minuta te valoje dhe kur keku te jet ftohur hedhim shurupin ne siperfaqe.

Kek me shurup dhe portokall. Shija perfekte per te shoqeruar kafen.

Shijojeni!

  
        
          

Komentoni