Perfitimet shendetesore qe kemi nga caji i malit. Shendet
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Perfitimet shendetesore qe kemi nga caji i malit. Shendet

Perfitimet shendetesore qe kemi nga caji i malit. Shendet


Perfitimet shendetesore qe kemi nga caji i malit. Shendet

Caji i malit eshte nje nga bimet me te mira qe ekziston dhe rritet ne Ballkan.

Ndryshe ai njihet me emrin Sideritis është një bimë e egër, që është përshtatur për të mbijetuar me pak ujë dhe pak tokë.

Çaji i malit rritet në shpatet shkëmbore dhe kullotat në lartësinë mbi 1.000 metra.

Në Shqipëri, Kosovë, Greqi, Bullgari dhe Republikën e Maqedonisë kjo bimë është përdorur si një barishte

ose për përgatitjen e çajit ose për vetitë e saj aromatike në kuzhinat lokale.

Përgatitja e çajit bëhet në këtë mënyrë:

Pasi pastrohet, hidhet në ujë të valuar. Mbulohet me kapak dhe si të marrë valë hiqet duke e lënë të mbuluar me kapak, që të mos i dalë aroma deri në momentin e servirjes. Kur serviret mund ti hidhet mjaltë dhe limon.

Cilat jane dobite e cajit malit ne shendet??

 • Çaji i malit ndihmon tretjen,
 • forcimin e sistemit imunitar
 • trajton të ftohtin e zakonshëm,
 • gripin dhe viruset e tjera,
 • alergjitë dhe astmën,
 • kongjestionet e sinozitit,
 • madje edhe dhimbjet dhe ankthet e lehta
 • perdoret ne darke por edhe gjate dites per qetesim te qelizave nervore
 • mund te perdoret per pagjumesine por nuk garanton 100% eficense ne veprim.
 • Shoqërohet me biskota të llojeve të ndryshme, me kek, torta.
 • Eshte i këndshëm, aromatike me vajra esenciale dhe ekstrakte të kësiaj barishte aromatike që është treguar se ka aktivitet të fuqishëm antioxidant në lipidet substrate.
 • Ka efekte te favorshme popullariteti në organet e sipërme të frymëmarrjes që e bën këtë çaj gjërësisht të përdorueshëm nga shqiptarët, si një pije e përdorur veçanërisht në mot të ftohtë po edhe si barë natyral imuniteti që ka një sterol frakcion të njohur si anti-inflamator.
 • Caji i malit mund te perdoret edhe per femijet e vegjel.

 

  
        
          

Komentoni