Simita me gjalpe. Shija qe s'duhet ti mungoje mengjeseve tuaja.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Simita me gjalpe. Shija qe s’duhet ti mungoje mengjeseve tuaja.

Simita me gjalpe. Shija qe s’duhet ti mungoje mengjeseve tuaja.

Simita me gjalpe. Shija qe s'duhet ti mungoje mengjeseve tuaja.

Perberesit :

 •  250 g miell,
 • 75 g gjalpe,
 • gjysem liter qumesht,
 • nje gote ajke,
 • 1 te verdhe te vezes,
 • nje qese e vogel pluhur per simite,
 •  nje luge e vogel kripe

Simita me gjalpe. Shija qe s'duhet ti mungoje mengjeseve tuaja.

Pergatitja :

 • Te gjithe perberesit (pervec te verdhes se vezes,) perziejini bashke.
 • Ngjisheni mire brumin qe te behet i forte.
 • Ndajeni ne topa te barabarte.
 • Secilin top lyejeni me te verdhe veze.
 • Lerini te fryhen per gjysme ore ne tepsi.
 • Verini te piqen ne 180 grade derisa te kuqen.
 • Fikini dhe lerini te ftohen pak.

Ju befshin mire.

  
        
          

Komentoni