Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina.

Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina.

Nese deshironi qe dita te nise sa me mire, ju duhet te merrni mjaftueshem energji. Sic e dini energjite perfitohen vetem prej ushqimeve. Per kete arsye ju duhet te merrni qe ne mengjes ushqimet e duhura. Mos harroni qe mengjesi eshte edhe vakti me i rendesishem i dites. Nese doni qe te keni nje mengjes te kendshem dhe te bukur, duhet te konsumoni njerin nga ushqimet e meposhtme. 

Ushqime me Proteina

 Veze  Vezet jane shume te pasura me proteina. Zieni nje kokerr veze dhe hajeni per mengjes, edhe nese nuk keni aspak deshire te hani asgje. Edhe nese e skuqni me sa me pak vaj eshte mire. 

Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina.

 Bajame apo arra : Arrat dhe bajamet jane shume te pasura me proteina. Ato jane ushqime te lehta per tu konsumuar. Edhe nese jeni vone per ne pune, merreni ne dore nje ceske me keto fruta te thata dhe hajini kudo qe jeni.

Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina. Karbohidrate

Karbohidrate

 Fruta : UShqimi me i shendetshem qe i servirni vetes eshte nje ftur. Lista fillon me rrush, molle, portokalle, dardhe etj. Gjithmone nje frut eshte nje zgjidhje e shendetshme. Ndaj edhe nese nuk ju hahet asgje, merreni nje frut ne dore. 

Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina. Karbohidrate

– Drithera : Dritherat me sheqerna te teperta nuk jua rekomandojme. Ndaj beni mire te mos i konsumoni thujase asnjehere. Mund ti konsumoni duke i kombinuar me copa frutash, ose me kos. Mund ti merrni me vete edhe ne pune. Mjafton ti hidhni ne nje kupe dhe te shtoni kosin ose qumeshtin edhe nese jeni ne pune apo shkolle. 

Menyra me e shendetshme per te nisur diten me mjaftueshem proteina. Karbohidrate

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş