Biskota me copeza cokollate. Receta gatimi te shijshme.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Biskota me copeza cokollate. Receta gatimi te shijshme.

Biskota me copeza cokollate. Receta gatimi te shijshme.

Biskota me cokollate

Perberesit :

 1. 400 gr miell
 2. 180 gr sheqer
 3. tre kokrra veze
 4. nje te bardhe veze per lyerje
 5. 90 gr gjalp brume
 6. 15o gr copa te vogla cokollate
 7. dy luge caji me sode, ose pluhur pjekjeje
 8. nje luge caji me vanilje pluhur
 9. pak esence vanilje
 10. me pak se cerekun e luges se cajit
 11. pak sheqer per pudrosjen

Biskota me copeza cokollate. Receta gatimi te shijshme.

Pergatitja :

Fillimisht punojme gjalpin me nje rrahese vezesh. Me pas do te hedhim sheqerin deri sa te fitojme nje mase brumi. Mbasi kemi perfituar kete mase fillojme dhe hedhim vezet nje nga nje po edhe duke i punuar me rradhe. Dmth hedhim njeren veze, i rrahim mire e mire, pastaj hedhim te dyten, e pastaj te treten.
Mbasi i kemi punuar edhe vezet do te hedhim miellin ku me pare e kemi situr. Ne duhet te hedhim perberesit e tjere per vec mases me copa te vogla cokollate. E punojme deri sa perfitojme nje brume te bute. Hedhim kutine me copa te vogla cokollate dhe perseri e punojme brumin. Mbasi cokollatat jane shperndare ne gjithe masen e brumit atehere e heqim brumin. Dhe e vendosim ne tavolinen e punes ku me pare e kemi pudrosur me miell.
Punojme me te pak duke e pudrosur dhe e ndajme brumin ne dy pjese.

 

Fillojme formojme nje rulo me pjesen e brumit duke e shtypur me dore (si ne foto).

 

 

E sperkasim me pak miell dhe e vendosim ne taven ku me pare kemi shtruar leter guzhine. Keshtu veprojme edhe me pjesen tjeter te brumit. Fillojme dhe i lyejme nepermjet nje furce me te bardhen e vezes. I pudrosim edhe me sheqer dhe i fusim ne furre per tu pjekur.
Furren do ta ngrohim me perpara ne temperature 175 grade. Do ta pjekim po ne kete temperature per 30 deri 35 minuta. E heqim nga furra ku e leme pak ti dali nxehtesia e madhe dhe fillojme e presim ne copa.
Mbasi e kemi prere i vendosim ne zgaren e sobes ku i fusim perseri ne furre per 20 minuta ne temperature 110 grade.

(Perves se me copa te vogla cokollate, mundemi ti pergatisim keto biskota edhe me fruta te thata. Mbetet ne deshiren e amvisave.)

Mbas kesaj biskotat jane gati per tu servirur.

  
        
          

Komentoni