Doni te dukeni ndryshe? Keto menyra do ju bejne te ndiheni perfekte.
Home » Si Behet » Mode » Doni te dukeni ndryshe? Keto menyra do ju bejne te ndiheni perfekte.

Doni te dukeni ndryshe? Keto menyra do ju bejne te ndiheni perfekte.

Një vështrim i ri për të tërhequr të gjithë bukurinë tonë pa ndryshuar atë që jemi. Ja ç’duhet bërë

Shtatori, për shumë nga ne është fillimi i vitit. Pushimet tashmë kanë mbaruar, bëhet fjalë për t’u kthyer në jetën e përditshme të rinovuar, brenda dhe jashtë. Të përmirësojmë imazhin që kemi për veten tonë pa ndryshuar atë që jemi me të vërtetë, është e mundur: ndonjëherë mjaftojnë gjëra të vogla për t’u ndjerë ndryshe. Le të zbulojmë cilat janë!

Jemi ajo që hamë:

Nëse gjatë pushimeve e kemi ekzagjeruar me pijet, aperitivët dhe darkat me miqtë, kthimi në shtëpi duhet të jetë një mundësi e mirë për të na pastruar. Frutat dhe perimet sezonale, jo vetëm që na mbrojnë nga sëmundjet me marrjen e tyre të vitaminave dhe kripërave minerale, por na ndihmojnë të kemi humor të mirë, duke pastruar lëkurën dhe duke na ndihmuar për të kontrolluar peshën.

Le të marrim një prerje:

Ne, gratë, duhet ta pranojmë, jemi të ndërtuara kështu: çdo ndryshim epokal në jetën tonë është nënvizuar nga një “hairstyle” i ri. Prerja e flokëve shpesh përputhet me një prerje neto të së kaluarës dhe një dëshirë të ripërtëritur për të përmirësuar pamjen dhe imazhin që kemi për veten. Për një “rilindje” pas pushimeve, vajtja tek parukierja është një domosdoshmëri!

Truku ekziston:

Një “hairstyle” i ri është, por një mënyrë e re mund të nxjerrë në pah fytyrën tonë dhe të na bëjë shumë në modë. Tendencat e reja flasin për natyralitetin dhe “look”-un e hapur: le të ndihmojmë për të nxjerrë në pah pikat tona të forta (sytë, gojën, fytyrën ovale) nga përbërja. Zbulimi i sekretit të vogël make-up, do të na lejojë të kemi një armë më joshëse dhe të ndjehemi më bukur. E mrekullueshme.

“Take it easy”:

Është mirë që kemi pushuar gjatë pushimeve, por pushimi më përforcues mund të shkaktojë ankth dhe ritme të gjumit që menjëherë na kthejnë në nivelet e mbrojtjes. Për të mos humbur menjëherë përfitimet e pushimeve, përpiqemi të përmirësojmë cilësinë e jetës sonë edhe me pajisjet shtëpiake, si robotët e kuzhinës, jo vetëm na kursejnë kohë, por na lejojnë të përgatisim ushqime të shëndetshme. Një avantazh i madh për linjën…dhe stresin!

“Tik tak”:

Jemi gjithmonë të shqetësuar dhe me orën në duart tona: kjo na bën të ndihemi të shpërfytyruar dhe me ajër mbytës. Duke mësuar të merrni kohë për veten, jo vetëm përmirëson kualitetin e jetës tonë, dhe na jep një pamje më të lumtur dhe qetësuese, që ne dëshirojmë të shohim tek të tjerët dhe tek vetja jonë. Fjetja e orëve të mjaftueshme duhet të jetë një domosdoshmëri, por nëse nuk kemi sukses për shkak të punës apo të fëmijëve, le të pushojmë duke lexuar një libër, duke parë televizor ose duke biseduar me miqtë.

Mendje e shëndoshë me një trup të shëndoshë:

Pamja jonë fizike varet shumë nga mënyra e jetesës sonë. Nëse duam të ndryshojmë imazhin tonë, ne gjithashtu duhet të ndryshojmë zakonet tona. Nëse për ju, ashtu si për mua, palestra është e mërzitshme, pse nuk provoni një aktivitet fizik në ajër të pastër si vela apo golf? Përveç mësimit të një praktike të re sportive, mund të jetë rasti i duhur për të bërë takime të reja… nuk i dihet kurrë!

Hidhini:

Riorganizimi i hapësirave tuaja të shtëpisë si dhe eliminimi i asaj që nuk na nevojitet apo nuk na pëlqen, na ndihmon të ndihemi më të lehtë dhe më të lirë. Të lësh hapësirë në gardërobë, na jep mundësinë ta mbushim me rroba të reja: do të mjaftonte një shopping me buxhet të ulët për t’u përballur me sezonin e ri me një llok më të freskët dhe në modë.

Të bësh një listë:

Sa të dobishme janë postet? Në frigorifer, në pasqyrën  e shtëpisë, në dritaret e shtëpisë, nuk ka rëndësi: për të ndryshuar mënyrën tonë të qenies, le të vendosim synimet tona edhe ato minimalet, dhe pastaj të shfaqim sukseset tona: një mënyrë shumë e mirë për të rritur vetëvlerësimin.

Liria:

Ekspertët thonë që të shëtisësh të paktën 20 minuta çdo ditë, jo vetëm Lufton plakjen, por ndihmon në përmirësimin e humorit. Ecja është një formë e vërtetë meditimi, sepse hap pas hapi mendja bëhet më e lehtë dhe gjen kontakt me veten. Një shëtitje e përditshme na ndihmon të heqim stresin e ditës, të humbim disa kalori dhe të gjejmë përsëri buzëqeshjen para se të hyjmë në shtëpi. Partneri na falënderon!

burimi : shqip.al

 

  
        
          

Komentoni