Cfare eshte Dark Web Si perdoret Ana e fshehte e internetit qe nuk dinit. Shfletuesi deep web tor
Home » Si Behet » Teknologji » Cfare eshte Dark Web? Si perdoret? Ana e fshehte e internetit qe nuk dinit.

Cfare eshte Dark Web? Si perdoret? Ana e fshehte e internetit qe nuk dinit.

Cfare eshte Dark Web Si perdoret Ana e fshehte e internetit qe nuk dinit. Shfletues deep web tor

Duhet te keni degjuar ndonjehere per Dark Web. Eshte ajo pjese e faqeve te internetit te cilat nuk jane te lira per ti vizituar me shfletuesit Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla etj. Dark Web eshte nje rrjet privat i ndertuar qellimisht nga persona te ndryshem (Hacker). Dhe nuk ka vetem nje te tille. Ka disa rrjete te tilla te cilat jane te lira. Ka edhe nga ato te cilat jane me pagese.

Pozitive ne Dark Web eshte se ofrohet nje anonimitet maksimal kur behet perdorimi i tij.

Mund ta quajme pozitive per arsye se autoritetet e kane te veshtire te gjejne nga vjen kerkimi i informacionit. Ky rrjet eshte i ndertuar ne nje menyre te tille dhe per kete qellim. Ne vitin 2002 mori nje fame mjaft te madhe. Per te gjithe ata qe deshirojne te ruajne privatesine e tyre, kjo eshte menyra me e mire.

Shumica e faqeve jane te kriptuara.

Kete gje e ben me se miri aplikacioni Tor. Faktikisht eshte nje shfletues. Tor ben dekriptimin e faqeve te cilat ne vizitojme. Eshte me i ngadalte se shfletuesit me te cilet jemi mesuar te perdorim.

Si perdoret Dark Web ???? Ku te gjej shfletuesin Tor !

Cfare eshte Dark Web Si perdoret Ana e fshehte e internetit qe nuk dinit. Shfletues deep web tor

Eshte shume e thjeshte. Fillimisht duhet te vizitoni adresen www.torproject.org. Shkarkoni shfletuesin Tor dhe instalojeni ne kompjuterin tuaj. Pasi te mbaroje instalimi shfletuesi do hapet automatikisht. Faqet kane adresa te pakuptueshme dhe kane mbaresen .onion. P.sh. Faqja e revistes Guardian ne Dark Web eshte : 33y6fjyhs3phzfjj.onion. Nese ju provoni te vizitoni kete adrese ne shfletuesit e zakonshem eshte e pamundur.

Nese deshironi mund te shikoni nje liste me disa adresa faqesh te ndryshme ne Dark Web duke vizituar adresen : http://thehiddenwiki.org/.

Shfletuesi Tor u krijuar nga open source i shfletuesit te njohur Mozilla me qellim qe te kete siguri te plote ne nderrimin e informacionit ndermjet perdoruesve. Perdorimi i ketij shfletuesi eshte mjaft i ngadalte. Nese keni deshire te vizitoni faqe si youtube , facebook , etj atehere largohuni nga Tor. Nuk eshte shfletuesi qe ju kerkoni.

Dark Web eshte nje pjese e Deep Web.

  
        
          

Komentoni