Arsyet kryesore pse ju del gjumi naten te djersitur.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Arsyet kryesore pse ju del gjumi naten te djersitur.

Arsyet kryesore pse ju del gjumi naten te djersitur.

Arsyet kryesore pse ju del gjumi naten te djersitur.

Të zgjohesh në mes të natës e të shohesh që jastëku, çarçafët e rrobat janë bërë qull në djersë, nuk është shenjë paralajmëruese e një sëmundjeje të vetme , por e 5 problemeve shëndetësore.
Nuk po flasim për rastet kur temperatura e dhomës është shumë e lartë, apo ju jeni mbuluar trashë. Pasi është normale që ju të djersiteni. Por kur ambienti i dhomës është mëse normal dhe ju zgjoheni qull në djersë.

Menopauza

Gjatë kësaj periudhe kalimtare femrat përjetojnë afshe të nxehta dhe shpesh ndodh që gjatë natës gjumi t’u dalë nga këto të fundit.

Teprimi me alkoolin është gjithashtu një arsye përse dikush mund të zgjohet në djersë.

Nxjerrja e alkoolit jashtë nga organizmi bën që trupi juaj të mbulohet me bulëza djerse, pasi toksinat janë liruar nga trupi.

Sëmundjet kardiovaskulare

Pas të 50-ave njerëzit janë më tepër të rrezikuar të preken nga sëmundjet kardiovaskulare. Edhe nëse nuk vuani apo nuk kuroheni për këtë sëmundje nëse për shumë netë me rradhë jeni zgjuar të djersitur duhet të bëni një kontroll tek kardiologu.

Djersitja natën është shenjë e sëmundjeve të zemrës.

Hipoglicemia. Nëse ju vuani nga niveli i ulët i sheqerit mund të ndodhë që të zgjoheni natën të djersitur.
Trupi juaj është duke luftuar një infeksion.

Në qoftë se trupi juaj është duke luftuar kundër një sëmundjeje apo infeksioni, kjo gjendje mund të shkaktojë djersitje natën. Kjo gjë mund të vazhdojë për ditë ose edhe javë dhe pse simptomat e tjera mund të jenë zhdukur.

Arsyet kryesore pse ju del gjumi naten te djersitur.

Vuani nga tiroidet

Djersitja natën është një simptomë e zakonshme për ata që vuajnë nga hiperaktiviteti i tiroideve. Disa medikamente të caktuara mund të shkaktojnë djersitj

Djersitja natën mund të jetë një efekt anësor i shumë barnave.

Ilaçet kundër depresionit e ato të diabetit janë në krye të kësaj liste. Sistemi juaj imunitar është duke mos funksionuarÇrregullimet autoimune janë gjendjet kur sistemi imunitar gabimisht identifikon diçka normale si një rrezik për shëndetin. Këto sëmundje mund të shkaktojnë djersitje të tepërt natën.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

 • Kalendar

  July 2017
  M T W T F S S
  « Jun   Aug »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31