Me te rejat

Home » Si Behet » Receta gatimi » Pispili me perime te stines. Gatime te shendetshme.

Pispili me perime te stines. Gatime te shendetshme.

Pispili me perime te stines. Gatime te shendetshme

Përbërësit:

500 g gjizë
3 kokrra vezë
3-4 lugë miell misri
3 lugë djathë Parmigiano i grirë
Perime të stinës sipas dëshirës
1-2 qepë të njoma
1 bustinë shafran
vaj ulliri, kripë
erëza të ndryshme sipas dëshirës

Përgatitja:

1.Perimet e qëruara i presim në rripa të hollë, ndërsa qepën e presim hollë dhe në formë rrethore. Më pas i skuqim në tigan me pak vaj, duke i lënë krokante.
2.Gjizën dhe vezët i përziejmë në një tas, duke i rrahur me dorë me rrahësen e vezëve për 1 minutë. Shtojmë shafranin e tretur me një lugë ujë, djathin Parmigiano, erëzat dhe pak kripë. E hedhim përzierjen në një tavë ku kemi shtruar letër furre dhe e pjekim në temperaturën 180°. E shërbejmë të prerë në formë katrore, të shoqëruar me sallatë.

Pispili me perime te stines. Gatime te shendetshme

Ju befte mire!

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  July 2017
  M T W T F S S
  « Jun   Aug »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com