Pasi ta lexoni kete nuk do pini me uje ne gote gjate nates.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Pasi ta lexoni kete nuk do pini me uje ne gote gjate nates.

Pasi ta lexoni kete nuk do pini me uje ne gote gjate nates.

Pasi ta lexoni kete nuk do pini me uje ne gote gjate nates.

Uji eshte nje element jetik pa te cilin e kemi te pamudur te jetojme. Eshte e pamundur qe te kaloje nje ore pa pire te pakten nje gote uje.
Sic e dime mbarevajtja e shendetit varet prej konsumimit te ujit. Ndaj sa me shume uje te pime aq me te shendetshem do te ndihemi. 
Por koheve te fundit eshte hapur nje alarm. Nuk duhet te pime uje ne gote gjate nates!!

Pse NUK duhet te pime uje ne gote gjate nates?

Sipas specialisteve, nese e leme ujin ne nje gote per disa ore nuk do te kete me te njejten shije. Mbase e keni vene re sesi shija ndryshon. Kjo ndodh per arsye se uji nuk eshte me i fresket nese lihet ne nje objekt te hapur.
Uji i lene ne gote eshte me i ndjeshem ndaj pluhurit dhe baktereve qe gjenden ne ajer. Po keshtu, kur uji ekspozohet ndaj ajrit, ai thith dyoksid karboni, nje pjese e te cilit konvertohet ne acid karbonik. Kjo eshte edhe arsyeja pse uji ndryshon kur qendron per nje kohe ne gote.

Nese nuk doni te rriskoni shendetin me nje sjellje te tille atehere ndiqni keshillen tone. Mund te mbani nje shishe te mbyllur prane dhe te pini ne shishe. Nese kjo ju ngjall bezdi, atehere mbushni goten sa here keni nevoje.

  
        
          

Komentoni