Gjera te cuditshme qe nuk i kemi ditur per meshkujt. Interesante.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gjera te cuditshme qe nuk i kemi ditur per meshkujt. Interesante.

Gjera te cuditshme qe nuk i kemi ditur per meshkujt. Interesante.

Per femrat bota e meshkujve eshte me te vertete komplekse. Madje edhe kane shume te drejte. Vetem prej studimeve te njepasnjeshme mund te kuptojme sic duhet sesi funksionon nje mashkull. Me kete pyetje duam te perfshijme edhe funksionin trupor, jo vetem ate emocional.

Gjera te cuditshme qe nuk i kemi ditur per meshkujt. Interesante.

Epo kohet e fundit kemi mesuar mjaft gjera te reja. A jeni gati qe ti mesoni edhe ju?

1

Veshtiresi ne dallimin e ngjyrave.

Burrat nuk i dallojne te gjitha ngjyrat. Femrat mund te dallojne disa here me shume ngjyra sesa ata. Kjo ndodh per nje arsye te thjeshte. Perceptimi i ngjyres peraktohet nga qelizat konike te retines. Infromacioni per ato gjene gjendet ne kromozomin X. Meqe femrat kane dy kromozome X dhe meshkujt vetem nje, atehere dallimi i ngjyrave eshte i plote per femrat.

2

Lekure me te trashe se femrat.

Tek meshkujt gjendet testosteroni i hormoneve, qe ben qe lekura e tyre te jete me e trashe. Madje eshte vertetuar se lekura e tyre eshte 25% me e trashe sesa e femrave. Nderkohe qe me kalimin e viteve lekura e tyre behet me e holle.

3

Menstruacionet

26% e burrave gjithashtu përjetojne menstruacione. A ju duket e habitshme kjo gje? Ne fakt eshte pak e cuditshme por eshte e vertete. Gjate ketyre periudhave, nje mashkull behet më i ndjeshem, nervoz, i uritur dhe madje mund te perjetoje dhimbje stomaku. E perjeton cdo situate si cdo femer me menstuacione. A nuk eshte e habitshme?

4

Renia e flokeve.

Meshkujve ju bien floket me shume sesa femrave. Kjo per arsye se nuk perdorin produkte aq sa duhet per floket. Nderkohe qe bejne dush cdo nate dhe kane diete te varfer ushqimore.

5

Munden te prodhojne qumesht.

Meshkujt gjithashtu kane gjendra qe mund te prodhojne qumesht. Por prodhimi i saj paraqet nje anomali per trupin mashkullor. A e imagjinoni nje mashkull duke ushqyer beben me gji??

6

Plaken avash.

Nje mashkull duket me i ri se nje femer i te njejtes moshe. Ne fakt lekura e nje mashkulli kerkon me shume kohe qe te vjetersohet. Sa me fat jane……..

  
        
          

Komentoni