Me te rejat

Home » Si Behet » Receta gatimi » Gliko pjeshke – Receta Gatimi Tradicionale

Gliko pjeshke – Receta Gatimi Tradicionale

Gliko pjeshke - Receta Gatimi Tradicionale

Perberesit  :

 1. Gjysem  kg Pjeshka ose zardelia qe jane te stines
 2. Nje kg e gjysem Sheqer
 3. 3 Filxhane caji uje
 4. 1 bustine Vanilje
 5. Gjysem Filxhani caji leng limoni

Gliko pjeshke - Receta Gatimi Tradicionale

Pergatitja :

 1. Qerojme pjeshkat nga lekura.
 2. I ndajme ne mes dhe ju heqim berthamezat gjithashtu.
 3. I veme ne nje ene dhe ju hedhim siper lengun e limonit.
 4. Duhet te lihen ne ftohje ne frigorifer per 1 ore.
 5. Ne nje tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin e leme te ziej per 10 minuta.
 6. Pasi te zieje hedhim pjeshket dhe limonin qe kemi ne tas.
 7. Shtojme edhe vanilien pastaj i leme te ziejne per 20  minuta.
 8. Pasi te jene zier i leme te ftohen.
 9. Pastaj i vendosim ne kavanoz dhe i veme ne frigorifer.
 10. Mund ta perdorni per embelsira.

Ju Befte Mire!!

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  June 2017
  M T W T F S S
  « May   Jul »
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com