Gjerat qe nena nuk jua ka thene dhe nuk do jua thote kurre.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gjerat qe nena nuk jua ka thene dhe nuk do jua thote kurre.

Gjerat qe nena nuk jua ka thene dhe nuk do jua thote kurre.

Gjerat qe nena nuk jua ka thene dhe nuk do jua thote kurre.

Nena eshte padyshim personi pa te cilin askush nuk ja del dot ne jete. Ajo e cila eshte e pazevendesueshme. Ajo qe mund te mbushe cdo boshllek qe te tjeret krijojne. Nene eshte njeriu qe i jep kuptim gjithe jetes sone.
Pavarsisht moshes qe do te kemi, per nenen do te jemi vecse femijet e saj.Gjithnje do te gjeje kohen qe te jete aty per ne. Do te kete vullnet per te na keshilluar edhe nese problemi eshte madhor. 
Mbi gjithcka, qendron ajo.
Si mike, si moter, si mesuese.. 
Por jane disa gjera qe nena, nuk jua ka thene, dhe nuk do jua thote kurre ne jete… Madje kjo gje nuk e ben ate te ndihet keq.

Gjerat qe nena nuk jua ka thene dhe nuk do jua thote kurre.

Nese jeni kurioz, mesoni tani, disa nga gjerat qe cdo nene fsheh.

  1. Ajo ka qare shume per ju.
  2. Ndoshta ndonjehere ka qendruar e uritur qe te hash shume ti.
  3. Ajo ka ndjeri dhimbje prej teje. (Sa here e ke gjuajtur ne bark. Kur te ka lindur. Kur e ke gervishtur me thonje. Sa here e ke lene zgjuar…..)
  4. Gjithmone ka patur frike per ty. (Kur ishe femije kishte frike se mos vritesh. Kur je rritur ka patur frike se mos lendohesh. E gjithmone do te kete frike se ti nuk je mire mjaftueshem).
  5. Ajo ndihet e penduar per gabimet qe mund te kete bere me ju. (Cdo nene eshte njeri mbi te gjitha, per pasoje edhe gabon. Mbase ndonjehere ju ka lenduar me ndonje fjale. Mbase ju mendoni se eshte e pagabueshme dhe perfekte, por ajo e di fare mire se nuk eshte.)
  6. Ka qendruar me ore te tera duke te pare teksa fle. (Ti ke fjetur rehat, ndersa ajo e ka gdhire diten duke te pare teksa fle. Ne mengjes, ajo nuk ka qene e rraskapitur per te bere petullat e tuaja te preferuara.)
  7. Nuk ju mbajti vetem 9 muaj. (Ajo ju ka mbajtur 9 muajn ne barke. Por ju ka mbajtur ne krahe per aq kohe sa ju kishit nevoje. Asnjehere nuk ju ka thene se eshte e lodhur, apo qe ka dhimbje shpine.)
  8. Ajo ka ndjere dhimbje ne zemer sa here qe ke qare. (Edhe nese je vrare pak, edhe nese je lenduar. Ajogjithmone e ka ndjere dhimbjen sikur ti. Madje edhe me shume.)
  9. Ju ka vene para cdo gjeje. (Vetem nena do te bente cdo gje pa u lodhur per ju. Nuk do te ankohej se lodhet. Madje edhe nuk do te shqetesohej se nuk ndihet mire. Mjafton qe ju te ishit te lumtur.)
  10. Ajo do ta bente te njejten gje gjithmone per ty. (Pavarsisht moshes dhe viteve qe ka kaluar, ajo nuk do te refuzonte te bente te njejtin kujdes si gjithmone me ty. Ajo mundet te rrise edhe femijet tuaj.. Sepse nena eshte gjithmine heroina jone.)..

Gjerat qe nena nuk jua ka thene dhe nuk do jua thote kurre.

 

 

  
        
          

Komentoni