A e dinit se mengjesi duhet te hahet ne kembe? Epo keshtu na qenka.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » A e dinit se mengjesi duhet te hahet ne kembe? Epo keshtu na qenka.

A e dinit se mengjesi duhet te hahet ne kembe? Epo keshtu na qenka.

 

Mengjesi eshte vakti qe na furnizon me energji per te nisur nje dite te mbare dhe me energji. Nese jeni mesuar te mos dilni nga shtepia pa pire nje filxhan kafe apo pa ngrene dicka, duhet te dini edhe nje gje tjeter.

A e dinit se mengjesi duhet te hahet ne kembe? Epo keshtu na qenka.

Mengjesin  duhet ta hani ne kembe..

Nese per mengjes jeni mesuar te hani nje tas me drithera, atehere duhet te ndryshoni sjellje. Zhdukeni tasin tuaj dhe zevendesojeni me nje pjate te ceket. Nese nuk e dini, perceptimet e trurit lidhen me objektin qe ju hani ushqim. Nese pjata eshte e ceket, ju do te mendoni se nuk jeni te ngopur shume. Keshtu do e ndjeni veten me te lire. Nderkohe qe nese i hani dritherat ne nje tas, ju do te mendoni se keni ngrene shume. Ndaj bejeni kete ndryshim. Mund te hidhni ne pjate te njejten sasi dritherash qe hidhnit ne tas. 😉

Pervec kesaj, sic e pame edhe me siper vaktin duhet ta hani ne kembe. Ne menyre qe te mos e nisni diten qe ne mengjes duke u ngulur ne tavoline. Pevec te tjerash, mos rrini me fytyre nga televizori. Perqendrohuni ne ushqim dhe hajeni deri ne fund. Mos mbani njerin sy ne telefon dhe tjetrin ne pjate. Kjo ju ndikon negativisht ne shendet.

Do ju sugjeronim ti ndiqnit keto keshilla sepse jane per te miren e shendetit tuaj..

A e dinit se mengjesi duhet te hahet ne kembe? Epo keshtu na qenka.

 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

  • Kalendar