Kadaif me arra.. Gatime tradicionale Shqiptare.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kadaif me arra. Gatime tradicionale Shqiptare.

Kadaif me arra. Gatime tradicionale Shqiptare.

Perberesit 

 • 1 kg Kadaif
 • 250 gr gjalp
 • 300 gr arra
 • rrush te thate
 • 1 pako vanilje
 • 1 kg sheqer

Pergatitja

 1. Lyejme nje tepsi me gjalpe dhe shtrijme nje shtrese kadaif.
 2. E sperkasim me sheqer dhe i hedhim nje shtrese arra, dhe rrush te thate.
 3. Siper tyre hedhim edhe nje sperkatje me gjalpe.
 4. Shtrojme edhe pjesen tjeter te kadaifit dhe e sperkasim perseri me gjalpe dhe pak sheqer persiper.
 5. E fusim ne furre ne 180 grade dhe e leme per 15-20 minuta derisa te skuqet ne pjesen e siperme.
 6. E nxjerrim nga furra dhe e leme te ftohet teresisht.

Kadaif me arra.. Gatime tradicionale Shqiptare.

Pergatitja e shurupit

 1. Ne nje tenxhere hedhim 1 kg sheqer dhe e mbulojme me uje. (afersisht 1 liter uje)
 2. E veme ne zjarr dhe e leme te vloje.
 3. Kur te marre vale hedhim vaniljen.
 4. Shurupin e nxehte e hedhim tek kadaifi i ftohte.
 5. E mbulojme me plasmas kuzhine ose nje cope qe te mos krijoje kore te ngurte ne siperfaqe.
 6. Pasi ta kete pire shurupin teresisht, e presim ne porcione.
 7. Mund ta servirni kur te doni..

Kadaif me arra.. Gatime tradicionale Shqiptare.

Ju Befte mire!!

  
        
          

Komentoni