Cfare duhet te beje cdo baba, qe te rrise nje djale te edukuar.1
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare duhet te beje cdo baba, qe te rrise nje djale te edukuar.

Cfare duhet te beje cdo baba, qe te rrise nje djale te edukuar.

Cfare duhet te beje cdo baba, qe te rrise nje djale te edukuar.

TE gjithe prinderit duan qe femijet e tyre te jene me te miret. Perpjekjet e tyre jane te vazhdueshme me synimin qe te kene nje femije te mbare. Zakonisht baballaret kembengulin me shume ne edukimin e djemve. Ata duan qe femija i tyre te mos beje gabimet qe te tjeret bejne. Ose me sakte, nuk duan qe ata te bejne gabimet qe vete kur kane qene te rinj kane bere. Deshira e madhe e cdo babai eshte qe djali ta beje krenar dhe te lumtur. 

Cfare duhet te beje cdo baba, qe te rrise nje djale te edukuar.1

Nese edhe ju jeni nje baba, atehere ne po ju mesojme sesi mund te rritni nje djale te mbare dhe te sjellshem. Hidhni nje sy ne artikullin e meposhtem dhe mbani shenim keshillat :

 • Mesojini djalit se dashuria eshte fuqia me e madhe. Beja me dije sesa shume e doni ate, duke ja shprehur cdo dite dashurine qe keni per te.
 • Bejini me dije se te respektosh eshte vyrtyt i njerezve te mire. Dhe te gjithe e meritojne respektin e tij. Ai kete gje duhet ta shprehe me vepra gjithmone. Fjalet nuk mjaftojne per te qene nje njeri i mire.
 • Behu miku me i mire qe ka.
 • Duaje nenen e tij. Vetem ne kete menyre do te mesoje te dashuroje sic duhet femren qe do te kete perkrah.
 • Shprehu lirshem me te. Nese te duhet te qash ndonjehere, beje! Ne kete menyre ai kupton se nuk ka asgje te gabuar qe te shprehesh emocionet.
 • Mesojeni te suportoje te tjeret. Ai duhet te kuptoje qe disa persona jane te rendesishem ne jete.
 • Dhuroje caste pozitive.
 • Qendro prane tij, ne ngjarjet me te rendesishme qe ai ka.
 • Bej qe prane teje te nuhase vetem arome te mire. Ne kete menyre meson te mbaje higjiene.
 • Shoqet jane pjesa me e vecante e shoqerise. Jo te gjitha femrat duhet te jene domosdoshmerisht partnere per te.
 • Ai duhet te mesoje te kerkoje falje. Edhe pse eshte mashkull…….
 • Kur te jeni bashke, telefonat mbajini larg. Ju te dy keni gjithmone dicka per te biseduar.

Cfare duhet te beje cdo baba, qe te rrise nje djale te edukuar.1

KUJDES!!! 
Ju nuk po rritni vetem femijen tuaj. Ai do te jete shok, i dashur, bashkeshort dhe babai i dikujt… Prandaj kujdesuni qe cdo rregull dhe fjale ta mesoni ashtu sic duhet!

  
        
          

Komentoni