Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.

Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.

Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.

Perberesit :

 • 1 kg patate
 • 300 gr mish i grire
 • 3 presh
 • 2 thelpinje hudhra
 • 200 ml panna
 • 1 veze
 • 150 gr kackavall
 • Vaj ulliri
 • Kripe dhe piper i zi
 • vaj ulliri

Pergatitja :

 1. Si fillim e ndezim furren ne 200 grade.
 2. Ne nje tigan hedhim vaj ulliri.
 3. Ne te skuqim hudhren e prere imet. 
 4. Preshin e presim holle dhe imet edhe e shtojme tek hudhra.
 5. I leme te skuqen derisa preshi te humbe vellimin.
 6. Ju shtojme mishin, kripe dhe piper.
 7. I mbulojme me kapak dhe i leme per 25 minuta te gatuhen sebashku.
 8. Patatet i qerojme, i ndajme ne rrathe dhe i ziejme me uje dhe kripe per 5-6 minuta.
 9. Pasi te ziejne i kullojme dhe i rendisim nje rrjesht ne nje tepsi me vaj.
 10. Siper tyre vetem masen me presh dhe mish dhe siper i mbulojme perseri me patate.

Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.

 1. Nderkohe rrahim ne nje ene vezen dhe panen me kripe, piper dhe pak uje.
 2. E shtrojme edhe kete mase mbi patate.

Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.

 1. I veme te piqen per 35 minuta.
 2. 5 minuta para se ti fikim ju hedhim djathin siper.
 3. I leme derisa te shkrihet djathi dhe i nxjerrim.
 4. Mund ti sherbeni edhe te nxehta nese doni.
  Patate me presh dhe panna ne furre. Receta gatimi.

Ju befshin mire!!!

  
        
          

Komentoni