Sjelljet e meposhtme ju demtojne rende veshkat. veshka melcine
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Sjelljet e meposhtme ju demtojne rende veshkat.

Sjelljet e meposhtme ju demtojne rende veshkat.

Sjelljet e meposhtme ju demtojne rende veshkat. 

Per te mirefunksionuar veshkat kerkojne edhe kujdes. Ndaj qe te keni nje funskionim normal duhet te reshtni se beri disa sjellje demtuese. Mbase ju duken  te parendesishme, dhe ashtu jane,,, por veshkat tuaj demtohen rende. Ja ku keni listen e sjelljeve qe duhet te ndryshoni menjehere. 

Sjelljet e meposhtme ju demtojne rende veshkat. veshka melcine

1.Nuk pini uje sa duhet : 

Uji hidraton, detoksifikon dhe eleminon toksinat e ndryshme nga gjaku.  Ai eshte shume i domosdoshem per organizmin. Dehidratimi rrit rrezikun e infekisoneve dhe krijon gure ne veshka. Edhe nese nuk keni etje, ju duhet te pini uje. Normalja jane 8 gota ne dite.

2.Hani ushqime shume te kripura :

Konsumi ne mase te madhe i kripes demton rende veshkat. UShqimet me shume kripoe rritin tensionin e gjakur dhe pengon toksinat e trupit te dalin jashte nepermjet urines. Ju keshillojme te zgjidhni kripe te cilesise se mire. Kripa e jodizuar ju demton rende.

3.E teproni me alkoolin : 

Pasi demton dhe shkaterron melqine ai me pas ndikon edhe ne veshka. Ato munden te humbin edhe funksionin nese konsumoni sasi te madhe alkooli.

4.Konsumoni shume mish te kuq :

Mishi i kuq permban shume vlera ushqyese, por nese e teproni me ngrenien e tij rrezikoni te krijoni probleme me shendetin e veshkave. Ai permban nje proteine qe sekreton yndyren ne veshka dhe e e ben me te veshtire heqjen e toksinave. Nuk ju themi ta hiqni nga dieta ate. Thjeshte konsumojeni rralle dhe gatuajeni ne menyre te shendetshme.

5.Duroni shume para se te shkoni ne banjo :

Te gjitheve na ndodh qe te na shpetoje urina. Faktikisht, deshira qe te mos japim pershtypje te keqe na ben te durojme shume gjate. Nuk kemi deshire te dukemi keq apo si femije. Zgjedhim ne kete menyre ta mbajme urinen derisa te ikim ne shtepi. Kjo ne fillimet e ketij zakoni nuk shkakton ndonje shqetesim, por kohe me vone po. Madje shkakton inflamacione te veshkave dhe rrit traktin urinar duke demtuar fshikezen. Nese keni nevoje te shkoni ne tualet, ngrihuni dhe shkoni.. Nuk eshte turp te kryeni nevojat personale.

6.Pini lloj-lloj qetesuesish : 

Ne disa raste qetesuesit jane te domosdoshem. Sic e lexuat, vetem ne disa raste… Nese kjo ju behet shprehi, atehere veshkat tuaja do fillojne te demtohen rende. Madje edhe qetesuesit nuk do ju japin efektin e meparshem. E pervec veshkave problemet do te prekin edhe melcine.

Sjelljet e meposhtme ju demtojne rende veshkat. veshka melcine

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş