Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.Kura ushqimore Vitamina diete te ekuilibruar
Home » Si Behet » Mode » Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.

Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.

Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.

 

Cfare nuk duhet te mungoje kurre per organizmin :

Eshte e rendesishme qe te mbajme nje diete te ekuilibruar. Ajo duhet te jete e pasur me proteina, vitamina, minerale. Kjo sigurisht eshte ne te miren e shendetit por edhe ne te miren e thinjve ne vecanti. Thonjte perbehen nga nje proteine e vecante, qe quhet keratine. Nese ju vuani nga thonje te dobet. Te cilet thyhen shume shpejt apo demtohen lehte atehere kujdesuni per ushqyerjen. Nese shtoni dozen e ushqimeve qe i bejne mire shendetit atehere ju do te kujdeseni ne menyre natyrale per shendetin.

Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.Kura ushqimore Vitamina diete te ekuilibruar

Ushqimet qe e bejne dieten tuaj te ekuilibruar jane :

  • Vitamina B5 e cila konservon ujin ne organizem. Uji i ben thonjte me te forte.
  • Vitamina B6 lejon clirimin e cistines, komponente e keratines.
  • Ndersa vitamina B8 ben qe thonjte te trashen dhe te forcohen.
  • Acidet yndyrore esenciale e bejne thonjin te rritet.
  • Hekuri forcon thonjte.
  • Zinku merr pjese ne formimin e keratines.
  • Silici favorizon formimin e indeve lidhes te shendetshem.

Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.Kura ushqimore Vitamina diete te ekuilibruar

Kura ushqimore :

Ju keni nevoje per ushqime qe jane te pasura me acid omega 3. Ushqimet qe kane mjaftueshem prej saj jane : salmoni, levreku, merluci, dhe vezet. Nuk perjashtohen edhe perimet me gjethe jeshile, pervec sojes dhe derivateve te saj. Ju sugjeroj gjithashtu te hani bajame dhe arra.

Ushqimet qe forcojne dhe ju bejne mire thonjve.Kura ushqimore Vitamina diete te ekuilibruar

Ja cfare ju keshilloj per te patur thonj te shendetshem :

-Pini sa me shume uje. 

-Beni nje ushqyerje te ekuilibruar, me vitaminat e nevojshme.

-Mos i mbani duart per nje kohe te gjate ne uje.

-Shmangni kontaktin direkt te duarve me detergjentet e acided.

-Hani kajsi te thata, kivi dhe portokalle per vitamine C dhe bananet per vitaminen B6. Boronica, manaferra dhe rrushi jane te pasur me antioksidante qe ndihmojne per shendetin e mire ne pergjithesi.

  
        
          

Komentoni