Fakte shkencore per dashurine qe te gjithe duhet ti dime. Psikologji4
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.

Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.

Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.

Dashuria eshte ndjesia me e bukur qe dikush perjeton. Eshte lumturi e dyfishte per cdo gje. Eshte nje arsye me shume per te qene te lumtur. Dashuria e ben cdo njeri te ndjeje cdo gje me me hijeshi. Te shohe gjerat me qarte dhe me paster. Gjithashtu te arsyetoje edhe me mire. Nese dikush eshte i dashuruar mendon dyfish per cdo gje. Mendon per lumturine e tij, por edhe te partnerit. Deshiron gjithmone qe ndjenja e tyre te zgjase pergjithmone.

 te dashuruar Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.Qarkullimi i gjakut dashuria

Madje fillon te shohe cdo gje me me pozitivitet. Jeton me me pasion cdo moment. Fillon dhe merr me te miren e mundshme nga cdo situate. Dashuria te ben me sensibel ne lidhje me situatat e zakonshme. Keto jane vetem disa nga ndikimet e dashurise per ne. Eshte nje pervoje qe ska te zevendesuar me asnje pervoje tjeter. E vetmja ndjesi per te cilen kemi me te vertete shume nevoje. 

Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.Qarkullimi i gjakut dashuria

Te jesh i dashuruar me njeriun e duhur do te thote shume-cka. Do te thote se edhe organizmi juaj do te filloje ta kerkoje ate njeri. Te kete nevoje per te. Dhe gjithe ndjenjat te drejtohen drejt tij. Kjo eshte dashuria, te ndjesh me cdo qelize partnerin qe ke. Pervec lumturise shpirterore, dashuria sjell edhe shume perfitime per organizmin. 

Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.Qarkullimi i gjakut dashuria

Nese ju nuk e dini ajo ka nje ndikim te pazevendesueshem per mireqenien tone. Hidhni nje sy me poshte. Do kemi radhitur te gjithe te mirat qe kemi prej saj :

 1. Dashuria ndikon ne lehtesimin e dhimbjeve.

 2. Ndikon ne permiresimin e shendetit te zemres.

 3. Ndihmon trupin te luftoje ndaj semundjeve qe jane teper te renda.

 4. Nese jeni te dashuruar nuk do te keni probleme me pagjumesine.

 5. Ju shton jeten.

 6. Eshte terapia me e shendetshme qe i beni vetes.

 7. Ju shton oreksin.

 8. Ju ben te mendoni pozitivisht.

 9. Dashuria ju ben njeri me te lumtur.

 10. Qarkullimi i gjakut eshte me normal nese jeni te dashuruar. (Per arsye se jeni te qete).

 11. Zemra punon me mire.

 12. Ecni me ritem me te shpejte dhe kjo ndikon drejtperdrejte ne mireqenien tuaj.

 te dashuruar Efektet e dashurise ne organizmin e njeriut.Qarkullimi i gjakut dashuria

 

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş