Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.cigare
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.

Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.

Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.

Ndryshimet qe ndodhin ne organizmin tuaj do i tregojme ne menyre graduale. Hidhuni nje sy :

Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.cigare

Ndryshimi qe vjen pas 20 minutash :

Presioni i gjakut, temperatura trupore dhe rrahjet e pulsit noemalizohen. Nese keni vetem 20 minuta pa pire duhan, do ndjeni nje lehtesim ne gjithe organizmin.

Pas 2 oresh :

Sigurisht qe dy ore pasi keni pire cigaren e fundit, do te ndjeni nje deshire te madhe per te pire nje tjeter cigare. Do te tundoheni shume dhe do filloni te ndjeni ankth. Nderkohe qe do rritet shume edhe deshira per te ngrene.

Pas 8 oresh :

Niveli i oksigjenit ne gjak do te rritet shume. Ndersa niveli i monoksidit do te ulet ndjeshem. Organzimi do jete duke shkuar drejt parametrave normal.

Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.cigare

Pas nje dite :

Nese do ishit duke pire akoma duhan, do rrezikoheshit nga nje atak ne zemer. Tani ky rrezik eshte eleminuar.

Pas 2 diteve :

Qelizat nervore kane filluar te funksionojne sikur duhet. Tani ju do mund te nihatni cdo arome me mire. Edhe shijet do e i ndjeni me shume.

Pas 3 diteve :

Trupi juaj eshte pastruar teresisht nga nikotina.

Pas 2 muajsh :

Kapaciteti i mushkerive rritet me mbi 30 %. Qarkullimi i gjakut permiresohet. Do vini re se ju mund te ecni me shume dhe me lehte. Nuk do te keni me problemin e frymemarrjes si me pare. Apo edhe nuk do te lodheni si me pare.

Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.cigare

Pas 8-9 muajsh :

Do te ndiheni teresisht energjik. Nuk do keni me aspak deshire te ndizni nje tjeter cigare. Nderkohe qe mushkerite jane normalizuar dhe kane nxjerre jashte te gjithe blozen.

Pas 1 viti :

Ju nuk do rrezikoheni me nga semundjet koronare.

Pas 2 vitesh :

Rreziqet e atakut ne zemer bien ne nivele normale.

 

 

Perfitimi kryesor.

Jo-Duhanpiresit jetojne te pakten 15 vjet me shume sesa dikushq e konsumon duhan, Organizmi juaj do i rikthehet normalitetit plot 10 vite pasi keni hequr dore nga duhani. Nderkohe qe organet tuaja do te kene nevoje per me shume kohe akoma.

Si reagon organizmi pasi te lini duhanin.cigare

  
        
          

Komentoni