Japrak me gjethe rrushi. Receta gatimi tradicionale.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Japrak me gjethe rrushi. Receta gatimi tradicionale.

Japrak me gjethe rrushi. Receta gatimi tradicionale.

Japrak me gjethe rrushi. Receta gatimi tradicionale.

 

Perberesit :

 • Gjethe rrushi 
 • 7-8 qepe te njoma
 •  Koper 
 • Majdanoz 
 •  Piper i zi 
 • Kripe
 •  Oriz 
 • Kos
 • Vaj ulliri

Pergatitja :

Menyra e pare :

 • I pastrojme qepet dhe barishtet. I lajme me uje te vaket.
 • I presim imet dhe i veme te ziejne.
 • Ju shtojme gjysem filxhani vaj ullir.
 • Shtojme kriper dhe piper.
 • Kur te marrin vale ju shtojme dhe nje gote oriz.
 • I leme te ziejne.
 • Marrim gjethet e rrushit dhe i lajme.
 • Ne mes te tyre veme nje luge gjelle.
 • I mbyllim dhe i lidhim me pe kuzhine.
 • I veme ne nje tenxhere me uje qe valon.
 • I leme te ziejne per 5 minuta. Ne menyre qe te zbutet gjethja e rrushit.
 • I heqim nga vala dhe i sherbejme me kos.

Japrak me gjethe rrushi. Receta gatimi tradicionale.

Menyra e dyte :

 • Pasi ju japim nje vale, i rendisim ne nje tepsi.
 • I lyejme me vaj persiper dhe i veme te piqen.
 • Pjekja behet ne 180 grade per 25 minuta.
 • 5 minuta para se ti fikim ju hedhim siper kos.
 • I rikthejme ne furre edhe per 5 minuta. 
 • Pastaj sherbejeni te nxehte.

Japrak me gjethe rrushi. Receta gatimi tradicionale.

Ju Befshin Mire!

 

 

  
        
          

Komentoni