Pasticio Greke. Receta gatimi te ndryshme. kremin bashamel
Home » Si Behet » Receta gatimi » Pasticio Greke. Receta gatimi te ndryshme.

Pasticio Greke. Receta gatimi te ndryshme.

Pasticio Greke. Receta gatimi te ndryshme.

Perberesit :

 1. Gjysem kilogram makarona
 2. 1 Kg Mish te grire
 3. 1 Qep
 4. 2 Domate 
 5. Pak vere te bardhe
 6. 3 Luge gjelle gjalpe
 7. 1 Veze 
 8. Vaj
 9. Krip, piper 
 10. Djathe kackavall te grire

Pasticio Greke. Receta gatimi te ndryshme. kremin bashamel

Perberesit per krem bashamel :

 1. 3 Gota qumesht 
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 2 Veze
 4. Krip,piper
 5. 5 Luge gjelle vitam

Perberesit :

 1. Zjejme makaronat me uje, kripe dhe vaj dhe i kullojme.
 2. Ne nje tigane hedhim te gjithe perbersit e mishit pervec vezes, djathit dhe gjalpit.
 3. I skuqim nje e nga nje avash avash.
 4. Ne fund hedhim mishin.
 5. I shuajme me vere dhe e zjejme per 30 minuta.
 1. Ne nje tenxhere tjeter hedhim te gjithe perbersit e kremit.
 2. I perziejme vazhdimisht qe te mos digjen apo ngjiten.
 1. Ne nje tepesi hedhim makaronat.
 2. Siper ju shtrojme djathin, gjalpin, vezen dhe i perziejme mire me luge.
 3. Siper ju shtrojme mishin dhe pastaj kremin beshamel.
 4. E pjekim ne 200 grande per 50-60 minuta.
 5. Pasi te piqen lerini pak te ftohen dhe sherbejini.

Pasticio Greke. Receta gatimi te ndryshme. kremin bashamel

Ju Befshin Mire!

  
        
          

Komentoni