Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion. Depresioni
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion.

Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion.

Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion.

Si duhet te sillemi kur jemi prane dikujt qe eshte ne depresion? Shpesh i themi gjerat e panevojshme. Shpesh e perkeqesojme gjendjene  tij shpirterore me fjale te teperta. Madje mund te behemi edhe pengese per shpetimin e tij nga ajo gjendje.
Problemi eshte se ne nuk e kemi mire idene se cfare do te thote te kesh semundje mendore. Kjo e tille eshte edhe pse nuk e pranojme.

Me poshte do ju jap nje liste me gjerat e duhura dhe te gabuara qe thuhen. Pra  Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion :

Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion. Depresioni

Une jam prane teje.

Cfare duhet te themi :
Duhet ta dish se ti nuk vetem ne asnje moment.

Cfare nuk duhet te themi :
Shiko se ka te tjere qe jane edhe me keq se ti, mos e bej tragjike.

 

Ke nje rendesi shume te madhe per mua.

Cfare duhet te themi :
Te lutem, kuptoje se je shume e rendesishme per jeten time.

Cfare nuk duhet te themi :
A ke degjuar njeri te thote se jeta eshte e drejte?

Dua te te ndihmoj.

Cfare duhet te themi :
A do një përqafim?

Cfare nuk duhet te themi :
He tashi, mos ndje keqardhje per veten, te tjeret po e bejne.

Depresioni eshte i veshtire.

Cfare duhet te themi :
Problemi nuk eshte tek mendja jote. Ti nuk po cmendesh.

Cfare nuk duhet te themi :
Bobo paske rene ne depresion? A te ndodh shpesh kjo gje?

 Ka shprese.

Cfare duhet te themi :
Ne kete bote te gjithe jemi per te ndihmuar njeri tjetrin.

Cfare nuk duhet te themi :
Provoje te mos rrish ne depresion. Ti i veshtireson gjerat kot.

 

Ti mund te ja dalesh.

Cfare duhet te themi :
Gjithcka do te kaloje dhe ne te dy do te jemi perseri bashke.

Cfare nuk duhet te themi :
Ti e ke fajin per gjithcka.

Do bej cfare te mundem qe te kuptoj.

Cfare duhet te themi :
Ndoshta nuk e ndjej njesoj sikur ti situaten, por une jam ketu per te te degjuar.

Cfare nuk duhet te themi :
Une e di se si ndihesh. Dikur kam vuajtur edhe une nga depresioni.

Une nuk iki dot nga ti.

Cfare duhet te themi :
Nuk do te le kurre. Une nuk di te te braktis ty.

Cfare nuk duhet te themi :
Ti je ne depresion, dhe kete gje po e vuaj edhe une per fajin tend.

Shqetesohem per ty…

Cfare duhet te themi :
Te dua. Ti nuk e di sesa rendesi ke ne jeten time.

Cfare nuk duhet te themi :
Akoma nuk e ke kuptuar se je shume egoist\e. Ti mendon vetem per vete.

Cfare DUHET dhe NUK duhet ti thuash dikujt qe eshte ne depresion. Depresioni

 

  
        
          

Komentoni