Te pime apo jo uje frigoriferi. Demton sistemin imunitar uje te ftohte
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Te pime apo jo uje frigoriferi.

Te pime apo jo uje frigoriferi.

Te pime apo jo uje frigoriferi.

Me ditet e nxehta vjen edhe nevoja jone per te pire sa me shume pije freskuese. E kur vjen fjala tek uji e duam te jete aq i ftohte sa te behet gota me avull. Per te shpetuar nga vapa dhe goja e thare te gjithe tundohemi tek uji i fresket. Por a i bejme mire vetes sone me ate uje? A duhet te pime uje nga frigoriferi apo jo?

Te pime apo jo uje frigoriferi. Demton sistemin imunitar  uje te ftohte

Per te miren e shendetit nuk duhet kurrsesi te pime uje te ftohte. Arsyet po jua rrjeshtojme me poshte : 

Shkakton probleme te dukshme me aparatin tretes.

Uji i ftohte ngushton enet e gjakut. Per pasoje do kemi edhe probleme me tretjen. Pervec kesaj do te kemi bark te fryre gjate gjithe kohes.

Dobeson sistemin imunitar.

Zakonisht kerkojme te pime uje pas nje vakti. Kjo ben qe metabolizmi te punoje me avash dhe te ngadalesohet. Per pasoje efektet dhe veprimi i stomakut do jete i ngadalte. Edhe pse tek dikush ky reagim mund te jete me kushte minimale, kjo varet nga lloji i organizmit. Jo te gjithe ju mbijetojne njelloj disa ndryshimeve.

Shkakton implikime shendetsore.

Kur disa persona pijne uje te ftohte kjo ju shkakton dhimbje te madhe koke. Shpesh ndjejne shterngim ne te dyja anet e vesheve. 

Prishen dhembet.

Prishja e dhembeve shpesh shkaktohet prej ujit shume te ftohte. Nese pime uje te ftohte fill pasi kemi ngrene nje ushqim te nxehte, zmalti do filloje te plasaritet.

Shkakton dhimbje fyti.

Uji i ftohte prish mukozen mbrojtese ne rruget respiratore. Kjo per pasoje ben qe te prekemi prej baktereve dhe viruseve. Nderkohe qe i shpallim vetes lufte te hapur me agjendet e jashtem.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*