Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume kafeja
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume?

Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume?

Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume?

Per te pergatitur kafe te shijshme ne shtepi eshte shume e lehte. Ja disa rregulla qe duhet te dini :

-Cilesia e kafes duhet te jete e mire.

-Perdorni kafe moka, jo kafe te bluar.

-Perdorni sheqer aq sa te keni nevoje.

-Para se te perzihet me akullin, duhet qe kafeja te jete ne temperature mjedisi.

Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume kafeja

Ju sugjerojme keto menyre per te pergatitur kafene tuaj te preferuar.

1) Kafe me akull

Nuk eshte e veshtire. Duhet ta pergatisni ne nje ekspress dhe ta lini te ftohet. Pastaj hidheni nga filxhani ne nje gote me akull dhe shtoni sheqer sa te doni ju.

2) Kafeja e tundur

Kjo lloj kafeje pergatitet ne mikser. Tundet vetem kafja me uje. Pastaj shtohet pak qumesht dhe sheqer i lengshem. Mjafton ta tundni shume qe te marre ngjyre te celet.

Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume kafeja

3) Kafeja e mbuluar nga akulli

Kafeja pezihet me uje dhe sheqer te shkrire. Zakonisht perdoret me mire shurupi i lengshem. Vihen ne nje gote dhe lihet ne akull tek frigoriferi. Cdo gjysem ore e perzieni me luge ne menyre qe te shkriftohet. Pas dy ores do te keni ne dore kafe krem me akull.

4) Fredokapucino.

Kapucino e ftohte qe pergatitet nga perzierja kubave te akullit, qumeshtit, kafes, sheqerit te lengshem dhe në fund krem ose akullore. Ju mund ti shtoni gjithashtu lajthi.

Kafe te ftohta ne shtepi. Cilen preferoni me shume kafeja

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*