Kuzhina mesdhetare. Fergese me perime dhe kos.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kuzhina mesdhetare. Fergese me perime dhe kos.

Kuzhina mesdhetare. Fergese me perime dhe kos.

Kuzhina mesdhetare. Fergese me perime dhe kos.

 

Perberesit :

 • 5-6 speca
 • 5-6 qepe te njoma,
 • 3-4 kokrra domate,
 • 500 gr gjize,
 • 200 ml kos,
 • 1 tufe majdanoz te fresket,
 • kripe, piper
 • vaj ulliri

Kuzhina mesdhetare. Fergese me perime dhe kos.

Pergatitja :

 1. Specat i pastrojme nga farat dhe i leme menjeane.
 2. Ne nje ene bashkojme gjizen dhe kosin.
 3. I shtojme kripe dhe piper e majdanozin e grire imet.
 4. Mbushim specat me kete pergatitje dhe i lyejme persiper me vaj ulliri.
 5. I veme ne furre ne 180 grade per 35 minuta.
 6. Ne nje tigan skuqim qepet me vaj ulliri. Ju shtojme domatet e prera ne kube dhe pak majdanoz te fresket te prere imet. Shtojme edhe kripe.
 7. Kur te veme re se specat ne furre kane marre ngjyre i nxjerrim.
 8. Ju shtojme persiper pergatitjen e domateve dhe qepeve.
 9. I Leme edhe per 5 minuta ne furre dhe jane gati.
 10. Sherbejeni sikur te keni deshire.

Ju Befte Mire!

  
        
          

Komentoni