Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite.

Shume njerez jane te fiksuar persa i perket higjienes. Ata perpiqen qe te jene gjithmone te paster dhe te marrin sa me pak papasterti. Lufta qe kemi cdo dite me bakteret eshte shume e ashper. Shpesh nga mungesa e pastertise edhe semuremi. Nese do te kishim me shume informacion do te ishim me te kujdesshem. Me sakte, ne nuk e dime se nga cfare te kemi kujdes.

Ja vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite :

 

  • Menuja e restoranteve.

Nese keni vene re dike qe pastron menute jeni me fat. Sepse ne te vertete nuk ndodh keshtu. Jane shume  te rralla vendet qe kujdesen edhe per higjenen e menuve. Ndaj nese do porositni, beni mire qe ti lani duart. Nese hani me duar pasi keni prekur menune, ne organizmin tuaj do futen mijera baktere.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

  • Fetat e limonit.

70% e fetave te limonit qe vendosen ne pjata ose gota kane mikrobe patogjene. Arsyeja pse ndodh keshtu akoma nuk dihet por llojet e baktereve jane E-Coli dhe baktere fekale. Ngjan e neveritshme apo jo. Ndaj edhe mos te ju shkoje ndermend ta konsumoni limonin.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

  • Mbajtesja e vajit dhe kripes.

Zakonisht neper restorante dhe fast foode, mbajteset e kripes dhe vajit jane me te perdorshmet. Kjo i ben edhe shume te piset. Dikush qe e perdor nderkohe qe ha, le ne to shume baktere. Dhe mos u cudisni kur keto baktere te perfundojne edhe ne ushqimin tuaj. Maksimumi keto objekte lahen kur te mbaroje vaji apo kripa. Kjo do te thote qe perdoren per nje kohe shume te gjate.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

  • Doreza e deres ne banjo (sidomos ne vende publike).

Banjot jane ambjentet me te frekuentueshme neper lokale. Nese duhet me patjeter ju duhet te shkoni ne banjo mos e prekni drejtperdrejte me dore. Shtyjeni deren me nje kartopecete.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

  • Kutia e sapunit ne banjo.

Keto mbajtese rezultojne me 25% baktere fekale. Kjo per arsye se nderkohe qe pastron duart le shume baktere. Pasi ta marrni sapunin duhet ti lani duar shume me uje te nxehte.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

  • Karrocat e supermarketeve.

Doreza e karroces se supermarketeve eshte edhe me e piste se nje doreze dere banjoje. Ndaj nese doni te jeni te sigurte pastrojeni mire ate perpara se ta perdorni.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

 

  • Studio e mjekut.

Ju duket e cuditshme? Epo eshte e vertete. Fatkeqesisht ne studiot e mjekeve ulen njerez me probleme shendetsore te ndryshme. Mos prekni ne vende ku prekin te gjithe. Dhe mbani distance personat qe qendrojne ne radhe. Kjo ju ndihmon qe te largoni rrezikun e infektimit.

Vendet me te ndyra qe i frekuentojme cdo dite. Higjiene Menuja e restoranteve Fetat e limonit

  
        
          

Komentoni