Asnjehere mos debato kur je me nerva qe deshiron te gjithe jane kundra
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Asnjehere mos debato kur je me nerva!!

Asnjehere mos debato kur je me nerva!!

Asnjehere mos debato kur je me nerva!!

Ju ka ndodhur te jeni ne kulmin e nervave??? Keni patur shume deshire te ziheni me dike.. E keni bere?? Dhe sigurisht qe ka qene nje deshtim.

Asnjehere mos debato kur je me nerva qe deshiron te gjithe jane kundra

Ja arsyet pse asnjehere nuk eshte ide e mire te debatosh kur je me nerva :

Mendon se te gjithe jane kundra teje.

Eshte tipike kjo gje. Do te mendoni se te gjithe jane kundra jush. Edhe nese dikush nuk thote gjysme fjale ne ate moment, serish  do kesh dicka per ti thene. Me humbjen e kontrollit humb edhe besimi. Nderkohe qe debatoni nuk jeni vetvetja. Me qarte, truri humb pothuajse nje pjese te mire te funksionit te brendshem. Kjo do te thote se edhe kundershtimin e marrim si ofendim.

Acaron te tjeret.

Ndoshta nuk eshte qellimi yt, por fatkeqesisht ndodh. Padashur do acarosh kedo ke prane. Kjo per arsye se do behesh pak acarues. Nderkohe qe vazhdimisht me idene tuaj do e zgjidhni dicka, sigurisht qe nuk di ja dilni. Nese ju jeni te nxehur, e njejta gje do te ndodhe me kedo tjeter. Argumentet do jene me tone te ngritura cka ben qe qeshtja qe rrije pezull.

Asnjehere mos debato kur je me nerva qe deshiron te gjithe jane kundra

Nuk e le tjetrin te flase.

Nuk do jeni aspak racional. E per pasoje vetem do flisni e bertisni. Ne situaten qe gjendeni, personi qe keni perballe do ju duket njeriu me i keq ne planet. Kjo ju ben ju te keni edhe me shume mllef. Ne kete situate nuk keni aspak deshire ta degjoni. E nese do kete dicka per te thene do e nderprisni.

Perdor tonin e zerit ne vend te argumenteve.

Deshira per te sunduar ne ato momente do te beje te flasesh me ze te larte. Fakti qe deshiron te te degjoje mire, ju ben ta ngrini zerin jashte mase shume. Madje kjo ju ben te besoni se keni me shume te drejte nese bertisni.

Thua gjera qe nuk kane te bejne me kontekstin e zenkes.

Fakti qe deshiron ti thuash te gjitha, te ben te thash gjera qe s’kane lidhje me situaten. Kjo mund ta lendoje pamase ate qe eshte perballe teje. Mund te perfshije edhe persona te tjere ne debat. Por edhe mudn te hapet nje teme tjeter debati.

Asnjehere mos debato kur je me nerva qe deshiron te gjithe jane kundra

{Prandaj nese ke dicka per te sqaruar me dike, beje pasi te qetesohesh. Te pakten do te kesh rezultate me te kenaqeshme dhe do jesh edhe me i bindur ne c’ka do flasesh.}

 

 

  
        
          

Komentoni