Lukumadhes. Petullat tradicionale Greke. Gatime te ndryshme vaj misri
Home » Si Behet » Receta gatimi » Lukumadhes. Petullat tradicionale Greke.

Lukumadhes. Petullat tradicionale Greke.

Lukumadhes. Petullat tradicionale Greke.

Perberesit :

 1. Nje gote qumesht te vaket
 2. Nje gote e gjysem miell farina 
 3. 1 luge e gjysem vaj
 4. Vaj misri per tiganin 

Lukumadhes. Petullat tradicionale Greke. Gatime te ndryshme vaj misri

Pergatitja :

 1. Ne nje tasperziejme qumeshtin, vajin dhe miellin vazhdimisht.
 2. Do te na krijohet nje brume i qullet.
 3. E leme nje ore ne qetesi.
 4. Mbasi te kete kaluar nje ore.veme nje tigan me vaj misri ne zjarr.
 5. Kur te kete arritur nxehtesine maksimale, hedhim me luge brumin. (Lugen e lagim vazhdimisht me uje qe brumi te bjere si top).

Lukumadhes. Petullat tradicionale Greke. Gatime te ndryshme vaj misri

 1. Petullen e skuqim ne te dyja anet derisa te behen te kuqerremta.
 2. Kur ti perfundojme ju hedhim ne siper nutella. Ose edhe mjalte me arra te grira.

JU BEFSHIN MIRE!

  
        
          

Komentoni