Ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve. Keshilla shendetsore
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve.

Ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve.

Ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve.

Deshira per te pasur dhembe te bardhe na ben qe shpesh te kerkojme pafund per pasten e duhur. Shpesh perfundojme tek klinikat dentare qe mundesojne zbardhim dhembesh. Por dihet tashme qe kjo metode eshte shume e demshme. Per arsye se demtohet zmalti i dhembeve. Dhe me kalimin e kohes dhembet mund edhe te bien.

Nese deshironi dhembe te bardhe sigurisht qe duhet te keni higjene. Duhet qe dhembet te lahen te pakten 2 here ne dite dhe pasta te jete e sugjeruar nga dentisti juaj. Nderkohe qe ne ju sugjerojme edhe disa gjera te tjera.

Ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve. Keshilla shendetsore

Se pari : Ja ushqimet qe ndikojne ne zbardhjen e dhembeve :

  • Luleshtrydhet
  • Frutat e thata
  • Qepa
  • Molle
  • Brokoli
  • Djathi
  • Portokalli

Keto ushqime jane te duhurat per te zbardhur dhembet. Mjafton te hani fruta te thata dhe zmalti i dhembeve do te shkelqeje. Portokallet permbajne citrus, cka ndikon gjithashtu ne pastertine e dhembeve. Nderkohe qe qepa, pervec se rregullon frymemarrjen, ndikon edhe ne lemimin e siperfaqes se dhembeve.

Se dyti : Mos i lani dhembet gjithmone me paste dhembesh :

Ju sugjerojme qe ndonjehere ne vend te pastes te perdorni sode buke. Ajo ndikon ne zbardhjen e shpejte te dhembeve. Pervec kesaj do te keni edhe shkelqim qe zgjat. Por duhet te kini kujdes! Soda mundet ta demtoje zmaltin nese perdoret shpesh. Ndaj mund ta aplikoni 2-3 here ne muaj.

Se treti : Pini sa me shume uje.

Uji ul aciditetin ne goje. Cka ben qe te mos keni baktere neper dhembe. Me konsumimin e ujit dhembet tuaj do te jene me te shendetshem. Mos e teproni me pije shume te nxehta apo shume te ftohta.

  
        
          

Komentoni